Bugünkü Haberler
Yeni Gazetem

AÇIK BÜYÜDÜ KAMUYA PARA LAZIM

Ne borcunuz olursa olsun; kısa sürede tahsil edilebilinmesi için süreç hızlanacak. Devlete olan borcunuzu gününde ödemezseniz aylık 2.5 faiz ödeyeceksiniz. Daha önceki faiz oranı aylık %2 iken; 05 puan artırılarak %2.5 oldu. Ha 2 ha 2.5 fark etmez, paramız olsa öderiz. Paramız olduğunda faiziyle öderiz diyenler için değişen bir şey yok. Borcunu geciktirmeyenler için de sıkıntı yok. Ama, zamanında ödeyemeyenlerin borç oranlarında artış devam edecek.

 

Merkez bankası faiz oranlarını düşürünce, bankalar da düşürmeye başladılar. kredi kartlarında faiz oranları aylık %2.15’ten %200’ye düşürüldü. İki ay önce gerçekleşen bu kartlarda faiz indiriminin bir daha güncellenmesi ve faiz oranlarının mevcut %2’nin altına düşürülmesi piyasayı canlandıracaktır.Her ne kadar tüketici kredisi faiz oranları 1.35 ile 1.50 arasında ise de; dosya masrafları, hayat sigortası, fon kesintileri derken 1.80’leri bulmakta.

 

Diğer anlatımla, piyasaya can suyunu bolca vermek, kriz belirtilerini azaltmak lazım. Masraf adı altında alınan paralar eklendiğinde faizlerde düşüş o kadar da belirgin değildir. Dolayısıyla da, masraf mevzusunun yeniden gözden geçirilerek tüketici lehine düzenleme yapılması zaruridir.10 Gün sonra meclis açılacak. Tatil süresince çıkarılamayan, meclis gündeminde başta yargı paketi olmak üzere bekleyen yasaların ivedi olarak yasalaştırılması ve hukukun üstünlüğünün ülkede en ön sırada olması konusunda iktidar muhalefet birlikte hareket ederek uluslararası sermayeye de güven verilmelidir.

 

Çünkü, işsizlik zirve yapmış, üretim azalmaya başlamış, üretim azalınca da milli gelir azaldığı için; vatandaş yoksullaşmaktadır. Kurtuluş, daha çok üretmek, daha çok ürettiğimiz malı dışarıya satmak ve elde edilecek gelirle refah düzeyimizi artırmaktır. Çalışmak, daha da çok çalışmaktan başka çaremiz yoktur. Sadece ithal eder isek, ithalat yapacak paramız kalmadığında aç kalırız.

 

Başka ülkelerdeki üretici zengin olurken, bizler fakirleşmeye devam ederiz. Bu bağlamda tarım ve hayvancılık yönünden maliyetlerin azaltılması, üretimin artırılması ve dışa bağımlılıktan kurtulunması tek çözümdür. Boş tarlalar kimseye fayda sağlamaz. Mevcut mazot fiyatları ve gübre ile tohum fiyatlarıyla da kimse ekip biçmez. Neticede devletin de milletin de çok paraya ihtiyacı var. Bilginize.

Saygılarımla.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa