Bugünkü Haberler
Yeni Gazetem

ACİL TOPLANMA ALANI

Acil toplanma alanı, herhangi bir afet sonrasında toplanılmaya uygun ve güvenli yere verilen isim.

 

Toplanma alanları, afet sonrasında insanlara; Kendilerini güvende hissedeceği bir yerde bulunmaları, yaşadıkları büyük şoku atlatmaya, yakınları ile bir araya gelmeye ve haberleşmelerine imkan yaratan, hayati öneme sahip bölgelerdir.

 

Toplanma alanı olarak belirlenen yerler, binalardan güvenli bir uzaklıkta olmalıdır. Toplanma noktası oluşturmanın altında yatan asıl amaç, halkı tehlikeden uzak bir yerde ve güvenli şekilde toplamaktır. Bu nedenle lobi veya ön kapının hemen önü olarak belirlenen toplanma alanı uygun bir çözüm değildir.

 

Bu alanların deprem olduğunda bina duvarlarının çökme ihtimaline karşı binanın yüksekliğinin en az 1,5 katı bir mesafede olması önerilir. Bu sayede yıkılan duvar molozları ve tozu, insanların üzerine gelmeyecektir.

 

Ayrıca toplanma alanı elektrik hatları, trafik veya farklı tehlike kaynaklarının olduğu alanlarda olmamalıdır. Patlama riski veya kimyasal maddelerin mevcut olduğu alanlarda acil durum toplanma noktası, daha uzak bir alanda oluşturulmalıdır.

 

Bir acil durum tahliye planı, sadece düzgün bir şekilde yürütüldüğünde çalışır. Düzenli olarak yapılacak tatbikatlar, insanların güvenli tahliye işlemini ve toplanma noktasına giden yolu öğrenmelerini sağlayacaktır.

 

Toplanma alanı sorumlusu veya acil durumdan sorumlu olarak belirlenen kişiler bu tatbikatlar sırasında tahliye ve toplanma sürecini gözden geçirerek tahliye süresi ve çıkış yollarındaki engelleri değerlendirebilirler. Tahliye planlanandan daha uzun sürüyor mu? Önceden fark edilmemiş engeller var mı? Toplanma noktasının içinde veya yakınında tehlike var mı? bu gibi sorulara cevap bulmanın en iyi yolu düzenli tatbikat yapmaktır.

 

Tatbikatı, yazarak yapalım. Deprem oluyor…

 

Bina içindeyseniz; Orada kalın. Dışarıya koşmayın. Sağlam bir masa, mobilya vb. eşya altında ya da yanında kendinizi korumaya alın ve ona tutunun.

 

Koridordaysanız; Duvarın dibine sinin. Eşikte durmayın. Kapı çarpacak ve yaralanmanıza neden olacaktır. Başınızı ve yüzünüzü koruyun. Pencereler, cam bölmeler, aynalar, ocaklar, kitaplıklar, yüksek mobilyalar ve gevşek yapı elemanlarından uzak durun.

 

Alışveriş merkezindeyseniz; En yakın mağazaya sığının. Pencerelerden, vitrinlerden, projektörlerden, ağır eşyalarla dolu raflardan uzak durun.

 

Okuldaysanız; Bir sıra ya da masa altına sığının ve ona sıkıca tutunun. Yüzünüzü pencereden uzak tutun.

 

Otobüsteyseniz; Otobüs durana kadar koltuğunuzda kalın.

 

Her nerede olursanız olun, zeminin şiddetle hareket etme olasılığına hazır olun. Örtünün, kendinizi sağlam bir nesnenin korumasına alın. Bunu yapamıyorsanız, yere çökün, başınızı ve yüzünüzü koruyacak biçimde kapanın. İlk sarsıntıyı izleyecek diğer sarsıntılara da hazır olun.

 

Ben, acil toplanma alanımın, nereleri olduğunu biliyorum. Siz de bilin. Acil durum toplanma alanları ile ilgili bilgi almak isteyenler E-Devlet’e (https://www.turkiye.gov.tr) giriş yaparak “Acil Toplanma Alanı Sorgulama” başlığından en uygun toplanma alanlarını ve bilgilerini öğrenin.

 

Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar.

 


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa