Bugünkü Haberler
Yeni Gazetem

ASANSÖR REZALETİ

 

Atatürk Şehir Hastanesi’nin asansörlerinin aylardır çalışmadığını geçen hafta yazmıştım. Yazımı binlerce kişi okuyup beğenip yorumlar yaptı. Ancak, benim amacım okuyucuların beğenmesi yorum yapması değil; yetkililerin harekete geçmesi ve sorunu çözmesi idi. Şu ana kadar kayda değer bir gelişme yok. Bazı görevlileri telefonla arayıp sormak istedim fakat, telefonlara çıkmadılar. Not bıraktım notumu iletip iletmediklerini bilmiyorum. Zira, telefonumu verdiğim halde aramadılar da.

Asansörler kurulduğu günden bu yana sorunlu. Kuran firma İzmir firması. Hastanede sürekli görevli olan elemanları yok. Arıza bildirimleri sonrası gelip gelmedikleri, garanti süresi bittiğinden bakım sözleşmesi olup olmadığı, varsa sözleşme hükümlerine uyulmaması durumunda ne tür yaptırımlar uygulanacağıyla ilgili bilgimiz yok. Asansörler gurup gurup. Bazı asansörlere sensörlü kapılardan  geçerekbinebiliyorsunuz. Sensörlü kapılar kullanılmasın diye örneğin G blokta sensörlü kapı önüne bir takım malzemeler konularak sensörün çalışması engellenmiş.

Atatürk Şehir Hastanesi yetkilileri asansörleri faal hale getirmek için değil; çalışmamaları için önlem almaya başlamışlar anlayacağınız.  Madem asansör çalışmayacak, o zaman onları iptal edin de merdivenleri vatandaşın kullanacağı hale getirin. Plan proje olarak bu da imkansız olduğuna göre, insanlar çile çekmeye devam edecek.

Hastanelerde saniye bile önemlidir. Dakikalarca asansör bekleyen hasta, doktor, personel ve vatandaşın mağduriyetini nasıl anlatabilirim ki? Araya araya bir asansör bulup içine girdiniz diyelim, çıkacağınız kata gitmeyebilir. Çünkü,asansörlerin hepsi bütün katlara inip çıkmıyorlar.

Belli bölümlerdeki asansörleri çalıştırmaya ve vatandaşları da bu bölümlere yönlendirmeye başladıklarına dair rivayetler de var. Şu an itibarı ile çalışan o asansörler de yoğunluk nedeniyle talebi karşılayamamakta. Onlarca asansörün 3 5 tanesi arızalı olabilir. Bu normaldir. Ama, burada  yarısındanfazlası her zaman arızalı. Yeterli teknik eleman yoksa, alın. Sık arıza yapan aletlerin değişecek parçaları varsa değiştirin. Tamirat çözüm değilse makinayı değiştirin. Çünkü, sirkülasyon merdivenler dışlanıp asansörlere göre planlanmış. Hastası, refakatçısı, doktoru, hemşiresi asansörü kullanmadan gideceği yere gidemiyor ki.

Bakalım sorunu görmezlikten gelen, duyarsız davranan, Balıkesir’deki çoğu sağlık kurumunu kapatıp, vatandaşı oraya yığanlar asansörlerin faal hale gelmesi için kıllarını kıpırdatacaklar mı göreceğiz. Ayrıca, hastanede sadece asansör sorunu değil; temizliğin de organize edilemediği, personel yetersizliği, çalışanların ve idarecilerin siyasi torpilliolmaları nedeniyle “bana kimse dokunamaz. Arkamda falan siyasi filan siyasi var.” Mantığıyla hareket ettiklerini, dolayısıyla da mevcut haliyle Atatürk Şehir Hastanesi’nin sorunlarının çözümünü beklemeye devam edeceğimiz ortadadır.

İleride detaylı yazacağım da;  Balıkesir devlet hastanesi inşaatı başladığında, oradaki hastalar da Atatürk Şehir Hastanesi’ni kullanmak zorunda kaldıklarında  çok ciddi sorunlarla karşılaşılacağını şimdiden yazmak istedim. Sağlık bakanlığı, il sağlık müdürlüğü yada Atatürk Şehir Hastanesi’nden gönderilecek bir açıklamayı (zahmet edip gönderirlerse) buradan sizlerle paylaşacağım. Yetkililerden mazeret değil; hizmet bekliyoruz. Saygılarımla.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa