Bugünkü Haberler
Yeni Gazetem

ATATÜRK ŞEHİR HASTANESİ’NDE MAVİ KOD

Balıkesir’in en büyük, en modern, en çok kaynak aktarılan hastanesinde mavi kot verilse; acaba görevli ekip ne kadar sürede vakaya ulaşabilir? Önce kısaca mavi kot nedir açıklayalım: Mavi kod (2222): Acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan hastalar, hasta yakınları ve tüm hastane personeline en kısa sürede müdahale edilmesini sağlayan acil durum yönetim aracıdır. Çoğunlukla kalbin durması (kardiyak arrest) durumundaki hastaya müdahalesini mümkün kılmaktadır.

2222 Nolu numara ihtiyaç duyan kişi tarafından arandığı anda, kimler o anda görevliyse aramanın yapıldığı noktaya en ivedi şekilde gelmek zorundadır. Bu 5 dakikayı geçmez. Peki, asansörlerinin çoğu çalışmayan Atatürk Şehir Hastanesi’nde ekip kısa sürede toplanabilir mi? Mevcut vaziyette mümkün değil. Eğer, yakın zamanda mavi kot verildiyse ve kısa sürede görevliler de vakaya müdahale etmişlerse bunu nasıl başardıklarını da anlatmaları gerekir.

Çünkü, bana ulaşan bilgilere göre hastaların ameliyathaneye çıkarılması, yada amaliyat sonrası servislere nakli bile asansör sorunu yüzünden 30 dakika 45 dakika sürmekteymiş. Mavi kot verildiğinde nasıl ekip toparlanabilir bilmem. Üstelik hastanelerde sadece mavi kot uygulaması da yok. Buna benzer pembe kot ve beyaz kot uygulamaları da söz konusu. Kısaca onlarla ilgili bilgi de vereyim:

Pembe kod (3333): Hastanede servislerde tedavi için bulunan bebek veya çocuk hastayı kaçırma girişiminin veya kaçırma durumunun tespit edilmesi halinde uygulanan acil durum yönetim aracıdır.

Beyaz kod (1111): Hastanelerde çalışanlara yönelik şiddeti önlemeyi amaçlayan acil durum yönetim aracıdır.

İki haftadır asansörleri yazıyorum. Geçtiğimiz Cuma günkü yazımda da bahsettim. Neden bu kadar üzerinde duruyorum? Çünkü, merdiven yok doğru dürüst. Asansör bozuk olunca, merdivenler kullanışsız yapılınca, insanlar yarasa misali içeride uçarak mı gidecekleri yere ulaşacaklar. Neymiş? Bursa’daki firmanın işi varmış, İzmir’deki ile anlaşılamamış, hastanedeki teknik personelin yeterli bilgisi yokmuş. Mış mış miş miş.

Olan vatandaşa oluyor. Herkes kendi havasında. Bozuk asansörler insanların asabını bozuyor. Sadece o kuruma gelen hastaları, hasta yakınlarını değil; orad çalışan sağlık personelinin de mağduriyeti söz konusudur. Bakalım bu kanayan yaraya ne zaman müdahale edilecek. Umarım asansör sorunu kalıcı olarak çözülünceye kadar ister mavi, ister pembe ister beyaz kot verilmez. Saygılarımla.


ATATÜRK ŞEHİR HASTANESİ’NDE MAVİ KOD Yazısına 1 Yorum Yapıldı

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa