Bugünkü Haberler
Yeni Gazetem

RESMİ İLANLAR
PTT 1.LİG PUAN DURUMU
TAKIMLAR O G B M Av P
1- Hatayspor 8 5 2 1 12 17
2- Akhisarspor 8 5 1 2 11 16
3- Altay 8 4 3 1 14 15
4- Cesar Grup Ümraniyespor 8 4 2 2 14 14
5- Keçiörengücü 8 3 5 0 6 14
6- Balıkesirspor 8 4 1 3 11 13
7- Fatih Karagümrük 7 3 3 1 12 12
8- Bursaspor 8 5 0 3 13 12
9- İstanbulspor 8 2 5 1 14 11
10- BŞB.Erzurumspr 8 3 2 3 7 11
11- Adana Demirspor 8 2 4 2 9 10
12- Ekol Göz Menemenspor 8 2 2 4 5 8
13- Osmanlıspor FK 7 3 1 3 9 7
14- Adanaspor 8 1 4 3 12 7
15- Altınordu 8 1 2 5 8 5
16- Boluspor 8 1 2 5 7 5
17- Giresunspor 8 1 2 5 6 5
18- Eskişehirspor 8 1 1 6 9 -5
Üst Lig Play Off Alt Lig
BALIKESİR ZİRVEYE ÇIKTI
BALIKESİR ZİRVEYE ÇIKTI
5 Mayıs 2019 23:00
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu Haber 231 defa Okundu

KOBİ’lerin, iş yapma şekilleri ve rekabet koşulları dijitalleşmeyle değişen yeni dünyaya ayak uydurmalarını sağlamak amacıyla; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımı ve Ticaret Bakanlığı’nın desteği ile TOBB’un himayesinde düzenlenen ‘Türkiye Teknoloji Buluşmaları’nın bu yılki dördüncü durağı Balıkesir oldu.

Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda, “KOBİ’ler için Dijital Dönüşüm, E-ticaret ve E-ihracat” temasıyla gerçekleştirilen etkinlikte, TOBB ve Vodafone’un başlattığı Dijital Dönüşüm Hareketi ile son 1 yılda Türkiye’nin dijital skorunun 16 puan artarak 53’den 69’a yükseldiği açıklandı.

Türkiye Teknoloji Buluşmaları’nın bu yılki dördüncü etkinliği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) himayesinde, Balıkesir Ticaret Odası, Balıkesir Sanayi Odası ve Balıkesir Ticaret Borsası ev sahipliğinde, Vodafone Türkiye ve Akbank ana sponsorluğunda Balıkesir’de düzenlendi. Balıkesir Avlu Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen buluşmanın teması “KOBİ’ler için Dijital Dönüşüm, E-ticaret ve E-ihracat” oldu. Bu yıl Trabzon, Antalya ve Gaziantep’in ardından bu kez Balıkesir’de, EticaretSEM ve Eticaret Merkezi tarafından düzenlenen organizasyonda, KOBİ’lerin dünyada dijitalleşme ile birlikte yaşanan hızlı dönüşüme nasıl ayak uydurabilecekleri ele alındı.

İşletmelerin dijital skorlarını yükseltebilmelerinin yolları, e-ihracat süreçleri, dijital pazarlama teknikleri ve verimlilik artırma konularının masaya yatırıldığı etkinlikte açılış konuşmalarını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB E-ticaret Sektör Meclisi Başkan Yardımcısı Merter Özdemir, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula ve Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan gerçekleştirdi. Toplantıya Balıkesir milletvekilleri Adil Çelik, Mustafa Canbey,  Av. Pakize Mutlu Aydemir ile Belgin Uygur da katıldı.


BTO BAŞKANI RAHMİ KULA: “BİSİKLETTEN DÜŞMEK İSTEMİYORUZ”
Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, dijital dönüşümün firmalar için önemli bir yer tuttuğunu söyledi. Dünyada dijital dönüşümle birlikte e-ticaret hacminin giderek büyüdüğünü belirten Rahmi Kula, “Bildiğimiz anlamda ticaret artık yerini hızla e-ticarete ve e-ihracata bırakmaktadır. Bizlerin de iş dünyası olarak bu gelişmelerin dışında kalmamız düşünülemez. Bizler Balıkesir ili oda ve borsaları olarak üyelerimizin e-ticaret hakkında bilgilerinin artırılmasın gerekliliğinden yola çıkarak 2018 yılı yaz ayından itibaren e-ticaret eğitimleri serisini başlatmış bulunmaktayız.  Bizler bu eğitimler ile giderek dijitalleşen dünyada üyelerine farklı bakış açılarından e-ticaret bilincini kazandırmayı ve üyelerinin iş hacimlerini artırmalarına katkı sağlamayı hedefliyoruz. Sayın Bakanım, Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi yaklaşık 570 hektar alana kurulmuştur. Toplamda 123 firma ve 8 bin çalışanı ile bölge ekonomisinde etkin rol oynamaktadır. Organize Sanayi Bölgemiz bugün geliştirme sürecinde olup mevcut alana 760 hektar daha eklenerek toplam alan 1.330 hektara çıkarılacaktır. Geliştirme süreci tamamlandığında bölgedeki yeni çalışan sayısının 20 bine ulaşması beklenmektedir. Bu da sayın Cumhurbaşkanımızın Balıkesir ziyaretlerinde ifade etmiş olduğu 20 bin ek istihdamın gerçekleşmesi anlamına gelmektedir. Bu noktada Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nin geliştirilmesi sürecinde sizlerin desteğine büyük ihtiyaç duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bizler sanayileşmeyi, yatırım yapmayı bisiklete binmek gibi görüyoruz. Bisikletin pedallarına bastıkça yol alıyoruz.  Pedala basmadığımız zaman önce sabit hızla ilerleyip daha sonra hızımız yavaşlıyor ve bisikletten maalesef düşüyoruz. Biz Balıkesir iş dünyası olarak bisikletten düşmek istemiyoruz. Bisikleti var gücümüzle ileriye doğru sürmek istiyoruz. Bundan dolayı sizin katkılarınız bizim için çok değerli, desteklerinizi bekliyoruz. Teşrifleriniz ile bizi onurlandırdığınız için sizlere teşekkür ediyorum.”

YÜCEL YILMAZ: “EVRİLMEYEN DEVRİLİR”
Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, teknolojiye ayak uyduramayan şirketlerin yok olmaya mahkum olduklarını söyledi. Yılmaz, “Evrilmeyen, devrilir. Yani zamanın şartlarına uyum sağlamayan herkesin ortada kalmadığını görüyoruz. AR-GE alışması, İnnovasyon ve tasarım çalışması yapmadan ne kadar iyi üretirseniz üretin evrilmeyen devrilir noktasına gelmeniz çok hızlı olur. O nedenle geleneksel üretim modelleri çok iyidir, üretmek güzeldir ama bunu satamadıktan sonra, rekabete ayak uyduramadıktan sonra her şeyinizi çok hızlı kaybedebilirsiniz. Çünkü değişim hızı eskiye nazaran çok fazla. O nedenle üreticilerimizin dikkatli olmasını ve mutlaka AR-GE, tasarım ve kendi alanlarında innovasyon ve pazarlamaya yatırım yapmalarını tavsiye ediyorum” dedi.
Vali Ersin Yazıcı da, eğitim ve teknolojinin önemine değinerek, yaşadığımız devrin artık teknolojiyi her alanda ve en verimli şekilde kullanma devri olduğunu kaydetti.

RİFAT HİSARCIKLIOĞLU: “BU DEVRİN TİCARET YOLU İNTERNET”
Dijital dönüşümün mitleştirilmek yerine anlamaya çalışmak gerektiğini vurgulayan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıkoğlu, “Eskiden biliyorsunuz, tarihi ipek yolu vardı, baharat yolu vardı. Bunu kullananlar ticaret yapar, zenginleşirdi. Bu devrin ticaret yolu internet. Her evin, her işyerinin içinden geçiyor. Balıkesir’in bir ilçesinde ürettiğin ürünü, Avustralya’nın en ücra köşesine bir tuşla satabiliyorsun. 5 milyar insan, 25 trilyon dolarlık pazar, ekranın ucunda. İşini yaparken teknolojiyi kullanan şirket rakiplerine göre farklılaşıyor, öne çıkıyor. İşte bu nedenle Türkiye’de bir ilke imza attık. TOBB ETÜ’de Yapay Zeka Mühendisliği bölümünü kurduk. Gençlerimizi, dijital dünyaya hazırlayacağız. Ayrıca, küresel bir teknoloji şirketiyle birlikte İstanbul’da yeni bir girişimcilik merkezi kuruyoruz. Bu merkezde de Türk girişimcilerini dünyaya açacağız” dedi.

“BALIKESİR ÜLKEMİZİN GÖZ BEBEĞİ”
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da konuşmasında Balıkesir’in Türkiye için önemine değindi. Hisarcıklıoğlu, “Balıkesir’deki birlik ve beraberlik için sizleri kutluyorum. Kalpleri Balıkesir için atan herkes burada. Balıkesir her şeyiyle şanslı. Bizim kültürümüzde aslında çok güzel bir söz var:’ Birlikte rahmet ve bereket, ayrılıkta azap vardır’ diye. İşte bugün Balıkesir’de birlik ve beraberlik var, inşallah bunun bereketini de Balıkesir ile beraber hep beraber göreceğiz. Türkiye Teknoloji Buluşmaları tüm Türkiye’ye yayıldı, çok benimsendi ve başarılı oldu. Biz de TOBB olarak bu çalışmalara sonuna kadar destek vermeye devam edeceğiz. Türkiye Teknoloji Buluşmalarında ikinci defa Balıkesir’deyiz. Çünkü Balıkesir’in potansiyelini biliyoruz ve görüyoruz. Bir defa Allah size müthiş bir coğrafya vermiş. Verimli arazileriniz var, deniziniz, ormanınız, tarım, ticaret, sanayi, turizm var, hepsi Balıkesir’de. Yok yok sizde. Eksik bir şey var mı desem Allah her şeyi vermiş. Alt yapı, havaalanı, liman, demiryolu mevcut. Tüm bunların hakkını veren, çalışkan, üretken insanlara da sahip Balıkesir’imiz. Dolayısıyla Balıkesir hakikatten çok farklı bir konumda, adeta ülkemizin göz bebeğidir. İşte tüm bu sebeplerden dolayı yeniden Balıkesir’e geldik” dedi.

“BALIKESİR TÜRKİYE’Yİ DEĞİL DÜNYAYI DOYURAN ŞEHİR OLMAYA ADAY”
Üreticilerin ürünlerini aracısız satmaları konusunda e-ticaretin önemli olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Artık dünyada iş yapma biçimi değişti. Eskiden başkası ne yapıyorsa sen de onu yap dönemi vardı. Farklılaşmanın en iyi yolu artık bugün teknolojiyi kullanmaktır. Yunus Emre aslında çok güzel söylüyor: ‘Dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım’ diyor. Ben de diyorum ki; dün dünde kaldı cancağızım bugün yeni şeyler yapmak lazım. Balıkesirli şirketleri teknolojiyle daha fazla buluşturduğumuzda bu şehir Türkiye’yi değil, dünyayı doyuran şehir olmaya aday. Ben Balıkesir’in Türkiye’nin öncü şehirlerinden biri olacağına inanıyorum” diye konuştu.

BAKAN VARANK: “TEKNOLOJİ ÖNCÜLÜĞÜNDE İLERLEYECEĞİZ”
Açılış konuşmasını yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bugüne kadar 31 ilde 69 Teknoloji Buluşması ile 100 bin KOBİ’ye ulaşıldığını belirtti. “Hem dijitalleşmeye ihtiyacı olan hem de bu hizmeti sunan KOBİ’leri bir araya getirerek farkındalığı artırmanız, tarafları buluşturmanız ve çözüm-odaklı yaklaşımınız takdire şayan” dedi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank şöyle konuştu: “Teknolojideki gelişmelerin üretime ve tüketime etkilerini gayet net biçimde görüyoruz. Dolayısıyla hedeflerimizi somut belirlemek, risklerin farkında olarak fırsatları değerlendirmek ve yeni çıkışlar bulmak önem kazanıyor. Yerli ve milli kaynaklardan en iyi şekilde faydalanarak teknoloji öncülüğünde ilerlemeyi hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde yerlileştirmeden teşvik politikalarına kadar atacağımız önemli adımlar olacak. Burada size KOSGEB’in “Sanayide Dijitalleşme” temasıyla çıktığı KOBİ Gelişim Destek Programı ile ilgili bilgi vermek isterim. KOBİGEL’de, 1742 proje başvurusuyla beklentilerimizin üzerinde bir rakamla karşılaştık. Bu durum; konuya ilişkin farkındalığı göstermesi açısından oldukça sevindirici. Başvuruların yüzde 13’ü akıllı dijital teknolojileri geliştiren KOBİ’lere ve yüzde 87’si bu teknolojileri kullanmak isteyen KOBİ’lere ait. Ben bu süreci iyi bir maraton koşucusu olmaya benzetiyorum. Yüksek konsantrasyon, adanmışlık, düzenli antrenman, güçlü bir fiziki ve ruhsal yapıyla bitiremeyeceğiniz maraton yok. İşte biz de bitiş çizgisini görmek adına var gücümüzle çalışıyoruz.”

 COLMAN DEEGAN: “TÜRKİYE’NİN DİJİTAL SKORU 69’A YÜKSELDİ”
Zirvenin ana sponsorlarından olan Vodafone Türkiye’nin CEO’su Colman Deegan, açılış töreninde salona Türkçe olarak hitap etti. Bu jestiyle sempati toplayan Colman Deegan, “TOBB liderliğinde gerçekleştirdiğimiz Teknoloji Buluşmaları’nda ve Dijital Yolculuk eğitimlerinde ise KOBİ’lere danışmanlık ve mentorluk desteği sağlıyor, ülkemizin il il, sektör sektör dijital karnesini çıkarıyoruz. Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin dijital skoru 53 idi. Dijital Dönüşüm Hareketi kapsamında gittiğimiz şehirlerde bir araya geldiğimiz ve ürünlerimizle dijitalleşmelerine katkıda bulunduğumuz işletmelerin sayısı arttıkça, bu skoru 69’a çıkardık. Bize büyük bir mutluluk ve gurur veren bu artış, Türkiye’nin dijitalleşmesine katkımızı net bir şekilde ortaya koyuyor. Vodafone olarak ürün ve hizmetlerimizle bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da KOBİ’lerin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

BALIKESİR’İN DİJİTAL SKORU 71
Vodafone, Türkiye Teknoloji Buluşmaları’nın yapıldığı son 7 şehirde etkinlik sonrası dijital skor artışını da ölçümledi. Buna göre Konya dijital skorunu 75’e, Çanakkale 64’e, İzmir 57’ye, Trabzon 58’e, Antalya 51’e, Gaziantep 58’e yükseltirken Balıkesir’de etkinlik sırasında yapılan ölçümlerde ise ilin dijital skoru 71 olarak belirlendi. En yüksek dijital skorlu sektörlerde ilk 5 sırada sırasıyla; cam seramik, ilaç, danışmanlık, kağıt ambalaj, elektrik makinası sektörlerinin geldiği görüldü. Telekom ve ulaştırma sektörleri de listede üst sıralarda yer aldı.

BAŞARILI KOBİLER HİKÂYELERİNİ PAYLAŞTI
Açılış konuşmalarının ardından gerçekleştirilen etkinliğin ilk panelinde, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin’in moderatörlüğünde, “Başarılı KOBİ Örnekleri” başlığı altında Göçmen Börek Kurucusu İlker Can Dönmez, Onnet Bilişim Kurucusu Mustafa Serkan Kubilay, Asemon Gıda Danışmanlık Kurucu Ortakları Sedat Çakan, Mustafa Birol ve KOBİ ve Teknoloji Editörü Metin Can, işletmelerin dijitalleşmeyle elde edebilecekleri fırsatları ele altı ve KOBİ’ler başarılı dijitalleşme yolculuklarını aktardı.

Vodafone Türkiye tarafından anlık ve etkileşimli olarak Balıkesir KOBİ’lerin dijital skor ölçümleri de yapılırken; ölçümün ardından İninal CEO’su Ömer Suner, IDEASOFT İş Ortakları Müdürü Eray Şentürk, Sahibinden.com Kurumsal Pazarlama Direktörü Ongun ÖZDEMİR birer konuşma yaparak e-ticaret trendlerini katılımcılara aktardı. e-PTTAVM CEO’su Hakan Çevikoğlu hızla değişen e-ticaret dengelerini ve sanal pazar yerlerini masaya yatırırken, Entegra Pazarlama Yöneticisi Birkan Tüzer, Eres Medya CEO’su Yılmaz Eres ve Goodjob Marka Mühendisi Ömürden Sezgin birer konuşma yaptı. Organizasyon, TOBB Türkiye E-Ticaret Meclisi Başkan Yardımcısı ve Teknoloji Buluşmaları’nın Kurucusu Merter Özdemir’in konuşması ile sona erdi.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa