Yeni Gazetem
Bugünkü Haberler
Yeni Gazetem

RESMİ İLANLAR
PTT 1.LİG PUAN DURUMU
TAKIMLAR O G B M Av P
1- Hatayspor 11 6 3 2 16 21
2- Fatih Karagümrük 11 5 4 2 16 19
3- Cesar Grup Ümraniyespor 11 5 3 3 18 18
4- Balıkesirspor 11 5 3 3 14 18
5- Akhisarspor 11 5 3 3 13 18
6- BŞB.Erzurumspr 11 5 3 3 11 18
7- Keçiörengücü 11 4 6 1 9 18
8- Bursaspor 11 6 2 3 16 17
9- Ekol Göz Menemenspor 11 5 2 4 12 17
10- Altay 11 4 3 4 16 15
11- Adana Demirspor 11 2 6 3 13 12
12- İstanbulspor 11 2 6 3 17 12
13- Giresunspor 11 3 3 5 11 12
14- Boluspor 11 2 4 5 11 10
15- Osmanlıspor FK 11 4 1 6 14 10
16- Adanaspor 11 1 5 5 12 8
17- Altınordu 11 1 4 6 9 7
18- Eskişehirspor 11 3 1 7 16 1
Üst Lig Play Off Alt Lig
BALYEM BÜYÜYOR
BALYEM BÜYÜYOR
28 Nisan 2019 23:39
Font1 Font2 Font3 Font4

Yırcalı Holding’e bağlı BALYEM İzmir’in Tire ilçesine 150  milyon liralık yem fabrikası kurdu. Görkemli bir tören ile tanıtımı yapılan BALYEM TİRE Fabrikası 1 Mayıs’tan itibaren tam kapasite üretime geçecek.

HEDEF YILDA 1 MİLYON TON ÜRETİM
İzmir’in en büyük ikinci osbsi olan Tire Organize Sanayi Bölgesi’ndeki BALYEM Tire fabrikasının tanıtım törenine; Yırcalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve BALYEM’in onursal başkanı A. Rona Yırcalı, eşi Nur Yırcalı, oğulları BALYEM Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Yırcalı, BEST A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sırrı Yırcalı ile Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran, Tire Ticaret Odası Başkanı Mehmet Nadir Delikanlı, BALYEM Genel Müdürü Hasan Sakarya, STK temsilcileri, firma sahipleri ve çalışanlar katıldı. Ege bölgesine ve ülke ekonomisine önemli katkı sağlayacak olan BALYEM’in Balıkesir-Tire olarak yıllık üretim kapasitesi 700 bin ton. Rona Yırcalı, kurulması planlanan yeni bir fabrikayla yıllık 1 milyon ton üretim hedeflediklerini açıkladı.

SİNAN YIRCALI: “TÜRKİYE’NİN SON TEKNOLOJİLERİ KULLANILDI”
Yırcalı Holding yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. İzmir’in Tire ilçesinde BALYEM yem üretim tesisi kuran Yırcalı Holding yaklaşık 150 milyon TL’lik bir yatırım gerçekleştirdi. 350 kişiye istihdam sağlamayı planlayan tesis günde 2 bin ton ayda 60 bin tonluk kapasiteye kadar yem üretimi yapacak. Tire fabrikasının açılış töreninde konuşan BALYEM Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Yırcalı, “Tire Organize Sanayi Bölgesi’nde 2018 yılının başında başladığımız bu yatırım Türkiye’de ekonominin zor zamanlarında gerçekleştirdiğimiz bir yatırım. Kapasitemizi 2 katına artırmış oluyoruz. Bu tesisimizin kapasitesi Balıkesir tesisimizin kapasitesinden biraz büyüktür. 30 bin metrekare OSB alanı içerisinde depolarıyla beraber yaklaşık 22 bin metrekare kapalı alana sahip bir tesis. Türkiye’nin son teknolojilerinin de kullanıldığı, üretim kalitesi açısından, ürünü giriş noktasından hammadde noktasından alıp üretim bantları boyunca kontrolünü, optimizasyonunu yapıp sevk aşamasına kadar kontrol altında tutabileceğimiz bir sisteme sahip.  Tamamen otomasyon sistemi, hiçbir manuel girişe izin vermeyen o sayede kalite kontrollerini otomatik sensörler sayesinde yapabilen bir sisteme sahibiz. Çelik yapı kullanıldı. 55 adet hammadde silosu bir o kadar da mamul silosu taşıtıyoruz binaya. Dolayısıyla bunların yüksekliği düşünüldüğünde havada 15 metre askıda duran 100 adet çelik silolardan bahsediyoruz. Bunları desteklemek adına hem binayı hafifletmek hem de sismik dayanıklılığını artırmak adına çelik konstrüksiyon kullanılıyor. Bizim açımızdan İzmir bölgesi , Küçük Menderes havzası her zaman yem tüketimi açısından önemli bir yer. Buradan sevkiyatını gerçekleştirdiğimiz müşterilerimize de daha yakın olma imkânı sağlayacak bize. Yatırım miktarı sabit olarak yaklaşık 100-110 milyon TL. İşletme sermayesi ile beraber bugünün hesaplarına göre yaklaşık 150 milyon TL. işletme sermayesi kullanılacak” dedi.

“TÜRKİYE’NİN İLK AR-GE MERKEZİNİ KURDUK
BALYEM Genel Müdürü Hasan Sakarya, Tire Üretim Tesisinin kapasitesini tamamladığında 350 kişiye istihdam sağlayacağını söyledi. Sakarya,  “Tire Yem Üretim Tesisimizi kazandırmaktan gurur duyuyoruz. Türkiye yem sektöründe ilk AR-GE Merkezini BALYEM çatısı altında 2017 yılında kurduk ve bununla ilgili Sanayi Bakanlığı’ndan gerekli belgeleri aldık. BALYEM’in geliştirdiği projeleri müşterilerle buluşturacak bu tesisi yaptık ve şimdi yeni ürünlerle müşterilerimize ulaştıracağız. Bugün itibariyle AR-GE Merkezimiz TÜBİTAK destekli 3 projeyi üreticiyle buluşturma heyecanı içerisinde. Buradaki yatırım birçok ilkleri barındırıyor. Tesisimizi öncelikle müşteri odaklı inşa ettik, ona göre dizayn ettik. Kalite odaklı hammaddenin girişinden ürünün sevkiyatına kadar olan süreçte 53 ayrı noktada kalite kontrolünün yapıldığı bir fabrika oldu. Burası, 40 çeşit hammaddeyi 1 tek taneye sıkıştırabilecek bir tesis. 50 farkı ürünü 1 kamyona depolayacak şekilde sevk yapılabiliyor, bununla da kalmadık. Nihai ürünü ambalajlamadan önce tekrar karıştırıp farklı çözümler üretebilecek ürün çeşitliliği var.  Bu tesis günlük 2 bin ton yem üretim kapasitesine sahip. Bizim planladığımız, hedeflediğimiz, hazırladığımız işletmenin tam kapasite işletme sermayesi ihtiyacı 250 milyon TL olacak. Tesis kapasitesine ulaştığında toplam 350 kişiye doğrudan istihdam sağlayacak” dedi.

YIRCALIZADELER’İN SOMA’NIN YIRCA KÖYÜNDEN BALIKESİR’E GELİŞ HİKÂYESİ
Konuşmasına Yırcalı ailesinin Balıkesir’e geliş sürecini anlatarak başlayan Yırcalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve BALYEM Onursal Başkanı Rona Yırcalı, ailesinin iş dünyasına giriş öyküsünü paylaştı. Rona Yırcalı, şunları söyledi;
“Yırcalı ailesinin Türkiye ekonomisi, siyasi ve sosyal hayatında girişimlerde bulunması 1800’lü yıların sonunda başlamış. Ben Yırcalı ailesinin 4. Nesil temsilcisiyim, oğullarım Sırrı ve Sinan 5. Nesil temsilcileri. O günkü Osmanlı topraklarında olan çeşitli yerlerden gelen ailelerimiz o zamanın Karesi Sancağına bağlı olan Soma’nın Yırca köyünde yerleştirilmiş. Osmanlı’nın kaybettiği harplerde topraklardan kaçan yüzlerce, binlerce, yüzbinlerce insanlardan bir tanesi. Orada kendi bildikleri iş olan ziraata başlamışlar. İşler biraz daha büyüyünce Balıkesir’e göç etmişler ve Yırcalızade olarak soyadından önce bu isim altında hayatlarını devam ettirmişler. Soyadı kanunu çıkınca Yırcalı soyadını almışlar. Bizim tarım ve gıda sektöründe oluşumuz aile olarak çok uzun zamana dayanıyor. Dedelerimiz 1910’lu yıllarda ilk değirmen kurarak ve çırçır tesisi kurarak işe başlamışlar. Sonra 1923 yılında fabrikayı kuruyor dedemiz. Balıkesir’in ilk un (gıda), pamuk (giyim) ve buz tesisi. Daha sonra Bursa Kemalpaşa’da bir un fabrikası ve sonra Tekirdağ’da bir un fabrikası daha kuruyorlar. Bizim diğer kuruluşlarımız da var. Biz hem Türkiye’nin hem de dünyanın çeşitli yerlerinde iş yapmamıza rağmen Balıkesir’den ayrılmış bu bölgeden ayrılmamış bir aileyiz. Bunun ailemiz için bir özellik olduğunu belirtmek istiyorum. Yırcalı ailesi Balıkesir başta olmak üzere Marmara ve Ege bölgesiyle yoğrulmuş bir ailedir. Bugün Tire’de de dostlar arasındayız. 1968 yılında kurulmuş BALYEM’in 50 seneyi geçen bir yem geçmişi var. Bir özelliği daha var,  BALYEM ilk defa halka açık bir şirkettir. BALYEM’in devamı olan Tire de halka açık şirket olarak devam etmektedir. Bunu biz aile şirketi olarak da yapabilirdik. Ama bizim büyüklerimiz o zaman ki şartlar içinde halkla beraber geniş tabanlı bir katılımla bu işlerin yapılmasının daha sağlıklı ve uygun olacağını düşünmüşler. İyi bir karar vermişler.”

 

RONA YIRCALI: “EKONOMİNİN PANZEHİRİ YATIRIM”
Ünlü işadamı, Yırcalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, ülkede yaşanan ekonomik sıkıntıların en önemli alternatifinin yatırım yapmak olduğunu söyledi. “Bizim gibi insanlara düşen tek şey yatırım yapmaktır” diyen Yırcalı, ekonominin panzerinin yatırım olduğunu vurguladı. Rona Yırcalı, sözlerini şöyle sürdürdü; “
“2018 yılını çeşitli zorluklar içinde geçirdik, bilhassa Ağustos ayından itibaren olan karışıklık ve 1 ay gibi bir zamanda yüzde 33 devalüasyon olması, Türk Lirasının üçte bir kıymetinin azalması ve onu takip eden aylardaki Türkiye’nin ekonomisinin aleyhine olan gelişmeler 2018 yılında devam etti. 2019 yılında da bu ekonomik sıkıntılar devam ederken 31 Mart’taki seçimler de bunun üzerine geldi. ‘Oldu geçti’ diyemediğimiz seçimle zorluklar devam etti. 2019 yılının 2018’i aratmayacağını düşünmeye başladık. Senenin üçte biri geçti. Bundan sonraki zamanlarda inşallah bizi idare edenlerin bugünkü şartlar içerisinde alacakları kararları iyilik, rahatlık ve bizlerin çalışmasına daha iyi bir istikamet verir. Genel konuların bizi etkilemediğini söylemek mümkün değil. Bir tesisin yaşayacağı zararın bayilerine ve tüketiciye kadar uzanıp tesir edeceği muhakkaktır. Bu senenin ikinci yarısında sıkıntıların önemli ölçüde giderilmesini bekliyoruz. Burası önemli bir tesistir. Aylık 35 bin ton, yıllık 400 bin ton kapasiteden bahsediyoruz. Balıkesir’imizdeki 300 bin yıllık ton ile birleştiğinde 700 bin tonluk bir kapasitemiz olacak. Bunu değerli arkadaşlarımızın çalışmalarıyla kısa bir zamanda yıllık 1 milyon tona çıkartmak hedefimiz. Bu arada, bizim gibi insanlara düşen tek yapılacak şey yatırım yapmaktır. Fabrika yatırımı, İşlerin büyütülmesi yatırımı, daha çok insan çalıştırmak. Çünkü ekonomik konuların hemen hepsinin panzehri yatırımdır. Yatırım yapıldığı takdirde işsizlik azalır, tüketiciye daha kaliteli hizmet verilir, üretim artınca enflasyon düşecektir. Yurt içi yatırımın yükselmesiyle ihracat yükselecektir. Bunların hepsinin çaresi yatırımdır. Bunu Sayın Cumhurbaşkanımız da her ilgili konuşmasında söylüyor. Bizlere düşen vazife böyle tesisleri daha da çoğaltmak.”

“HER FABRİKA BİR KALE”

Düzenlenen törende söz alan Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran, sektörün lider firmalarından BALYEM’in Tire’de fabrika açmasından büyük mutluluk ve heyecan duyduğunu belirtti. Bu yatırımdan dolayı Rona Yırcalı ve ailesine teşekkür eden Belediye Başkanı duran, “Ülkemizin kurucusu, kurtarıcısı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Her fabrika bir kaledir’ sözünden ilham alarak ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlarda, dünya ile olan büyük ekonomik mücadelede şehrimize bu kaleyi, bu fabrikayı kazandırdıkları için ülkemizin güzide işadamı Sayın Rona Yırcalı’nın şahsında Yırcalı Grubu’na ve BALYEM’in  değerli yöneticilerine şahsım ve şehrim adına çok teşekkür ediyorum” dedi.
“RONA BEY TÜRK SANAYİSİNİN DUAYENİ”
Aynı zamanda Tire OSB Müteşebbis Heyeti Başkan Vekili olan Kaymakam Dr. Hasan Tanrıseven de, ilçeye gelen bu büyük yatırımdan dolayı mutlu ve gururlu olduklarını ifade etti. Yırcalı’ya, 2Türk sanayisinin duayeni” diye hitap eden Kaymakam Tanrıseven, “Girişimlerimiz sonucunda böylesine güzel bir tesisi ilçemize kazandırdık. Sayın rona Yırcalı’ya özellikle teşekkür ediyorum. Tire OSB İzmir’in en büyük ikinci OSB’si. BALYEM’in ilçemize gelmesi tarım ve hayvancılık kenti olmamız açısından son derece önemli bir adım. İnanıyorum ki BALYEM ileride kapasite artırımına gidecektir. Tarım ve Orman Bakanlığımız’ın Tire’ye İhtisas Organize Hayvancılık Bölgesi kurma çalışması var. Kim yeni bir yatırım yaparsa her zaman başımızın tacıdır ve her türlü desteği vereceğimizi belirtmek istiyorum. İlçemize bu yatırımı yapan Sayın Yırcalı ailesine teşekkür ediyorum” dedi.

Fabrikanın yapımında rol alan kurum ve kuruluşların temsilcilerine plaket takdimi yapıldı.Bu haberler ilginizi çekebilir!
YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa