Yeni Gazetem
Bugünkü Haberler
Yeni Gazetem

RESMİ İLANLAR
PTT 1.LİG PUAN DURUMU
TAKIMLAR O G B M Av P
Üst Lig Play Off Alt Lig
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ TOPLANDI
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ TOPLANDI
19 Nisan 2019 00:38
Font1 Font2 Font3 Font4

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi yeni dönem ilk toplantısı dün yapıldı. 1. Ve 2. Başkan Vekilleri ile Encümen üyelerinin seçildiği mecliste CHP’lilerin komisyonlarla ilgili İYİ Parti ile yaptıkları girişim AK Parti ve MHP tarafından bozuldu.

MECLİSTE İTTİFAK SAVAŞLARI
Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi Nisan ayı 1. Olağan toplantısı Yücel Yılmaz’ın başkanlığında toplandı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan meclisin başında kısa bir açış konuşması yapan Başkan Yılmaz, yeni dönemin hayırlı olmasını, birlikte güzel çalışmalara imza atılmasını temenni etti. Meclis toplantısı öncesi partilerin gerçekleştirdiği grup toplantılarında Ali Kemal Deveciler’in başı çektiği CHP’lilerin İYİ Partili üyeleri kendilerine dâhil ederek komisyon seçimlerinde etkin olmayı amaçlayan planları AK Parti ve MHP gruplarının karşı hamlesiyle alt edildi.  Komisyonlarda çoğunluk veya eşit üye sayısı hedefleyen CHP’lilerin bu girişimine karşı AK Parti Grubunun hamlesi CHP’lileri kızdırdı. Kulislerdeki bu gelişme “Mecliste İttifak savaşları” şeklinde yorumlandı.

BAHÇAVAN VE ÇİFTÇİ BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNİN BAŞKAN VEKİLLERİ OLDU
Seçimlere geçilen toplantıda ilk olarak başkan vekillikleri seçimi yapıldı. Gizli oylama yapılan seçimlerin sonucunda Büyükşehir Belediye Meclisi 1. Başkan Vekilliğine AK Parti’nin adayı Ramazan Bahçavan seçilirken, 2. Başkan vekilliğine ise yine AK Parti adayı Feyyaz Çiftçi seçildi.
Seçimlerin devamında ise Meclis Divan Katip üyeliklerine de AK Parti’nin gösterdiği adaylar Seval Özkay Okur ve Ahmet Önder seçildiler.  CHP Grubu meclisin açılışında salona girmedi. Yoklamada yok yazılan CHP’li üyeler, yaklaşık 10 dakika sonra salona girerek meclise katılım sağladı. Yoklama CHP’li üyeler için tekrar yapıldıktan sonra gündeme geçildi.

ENCÜMENDE 4 AK PARTİ, 1 CHP
Büyükşehir Belediye Meclisinin Encümen Üyelerinin belirlenmesiyle ilgili yapılan seçimlerde de heyecan yaşandı.  AK Parti, CHP, DP ve İYİ Parti’den adayların yer aldığı 5 kişiden oluşan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Encümen üyeliklerine; AK Parti’den Ramazan Bahçavan, Süleyman Aksoy, Yasin Sağay ve Mehmet Birol Şahin ile CHP’den Mehmet Karaboğa seçildi.

DAİRE BAŞKANLIKLARINA YENİ ATAMALAR
Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel yılmaz, kadrolarla ilgili yapılan bazı güncellemeler hakkında da meclisi bilgilendirdi. Buna göre; Ahmet İnan Strateji Geliştirme Daire Başkanlığına Ahmet İnan, İnsan Kaynakları ve Eğitim dairesi Başkanlığına Levent Mertoğlu, Kent Estetiği Dairesi Başkanlığına Fatih Doğan< Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığına Ferda Akkoç ve Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığına ise Gülten Kaçmaz atandı. Ardından 22 maddeden oluşan meclis gündemini görüşülerek komisyon seçimlerine geçildi.

KOMİSYONLARIN ÜYESİ SAYISI 9 ÜYEYE ÇIKARILDI
Komisyon seçimlerinde alınan ortak karar ile daha önce 8 olan komisyon üye sayısı 9’a çıkarıldı. Meclisteki tüm partilerin temsilinin sağlandığı komisyonlar oy birliğiyle seçildi.  Tüm komisyonlarda AK Parti 5, CHP 3 ve İYİ Parti 1 üye ile yer aldı. Plan ve Bütçe Komisyonunda; AK Parti’den İsmail Cankul, Cemal Akkılınç, Mehmet Birol Şahin, Rifat Köybaşıoğlu ve Bahattin Uysal, CHP’den Burhanettin Ağabeyoğlu, Canan Kırdar ve Oktan Erbalaban ile İYİ Parti’den Ömer Öztürk yer aldı.
İmar ve Bayındırlık Komisyonu ise; AK Parti’den Ramazan Bahçavan, Akif Kandemir, Rifat Köybaşıoğlu, Yasin Sağay ve Fahrettin Dolar,  CHP’den Süleyman Cengiz Dikici, Halime Nalan Korkmaz ve Yalçın Cömert , İYİ Parti’den Metin Özpınar’dan oluştu.

YÜCEL YILMAZ’A 5 DANIŞMAN YETKİSİ
Büyükşehir Belediye Meclisinde Başkan Yücel Yılmaz’a 5 Danışman görevlendirilmesi için yetki verildi. Meclis toplantısında Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter ve genel sekreter yardımcıları ile daire başkanları tam kadro hazır bulundu. Mecliste, Genel Sekreterin maaşıyla ilgili brüt rakam üzerinden yüzde 75 oranında artırma yetkisi de Başkan Yılmaz’a verildi.  Yine gündem maddelerinden biri olan Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığının kurulması ile bu dairenin görevleriyle ilgili konu da mecliste oy birliğiyle kabul edildi.Bu haberler ilginizi çekebilir!
YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa