Bugünkü Haberler
Yeni Gazetem

ÇAY, SİMİT, PEYNİR ÜÇGENİ

Bermuda Şeytan Üçgeni, denizde ve havada yolculuk yapanları korkutmaya devam ediyor.

         Çay, Simit, Peynir Üçgeninde durum farklı. Bu üçlüdeki fiyat artışları yani yapılan zamlar, homurdanmalara yol açsa da korkutmuyor ve afiyetle yemeğe devam ediliyor.

Önceki zamlar tek, tek gelirdi. Her yıl, birisine zam yapılırdı.

Üçü Bir Arada yapılan zamlar, Bermuda Şeytan Üçgeni korkusu yaratmadı ama, şimdilik.

Bu sefer durum farklı. Simit, yerini ekmeğe bırakacak gibi. Ben demiyorum, simit ve benzerlerini satan, esnaf arkadaşlar söylüyor. Dedikleri şu ‘’tatil günlerindeki satışlar düştü. Önceden 4 simit alan biri artık 2 simit alıyor. Eve giderken de 2 simit yanına 1 ekmek alarak, tasarruf ediyor‘’

         Kahvelerde durum ne ? Çay fiyatı düşük ve çay bardağı büyük olan yerler tercih ediliyor. Ekmek, yumurta ve peynirini, yanında getirenler artıyor.

         Simit, günümüze nasıl gelmiş ve neden bu kadar çok seviliyor ?

Susamlı bir halkanın yüzyıllık hikayesi. Sarayların içine girmiş, sonra sokaklara taşınmış. Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sine konu olmuş bilinen en eski lezzetdir, simit.

Simidin bilinen tarihi, Osmanlı’nın Anadolu’da hüküm sürdüğü dönemle birlikte başlıyor. Simit, Arapça’da ‘beyaz has un’ anlamına gelen ‘samid’ kelimesinden türemiş. Osmanlı saraylarında unların çuval, çuval saklandığı depolar varmış. Bu depolara simithane, padişahların koca koca odun fırınlarına ise padişah fırını denirmiş. İlk defa Üsküdar’da bulunan padişah fırınında, halka biçiminde bir ekmek yapılmış. Evliya Çelebi, seyahatnamesi’nde ilk simitleri anlatırken ‘’araba tekerliği büyüklüğünde’’ demiş. Kokusu, tadı öylesine sevilmiş ki daha çok pişirilmeye başlanmış ve adına simid-i halka denmiş.

Birçok reçete yazılmış üzerine, saray reçete defterlerine girmiş her biri. Bir başka rivayete göre; padişahlar iftarlarda nöbet bekleyen askerlere simit hediye edermiş. Simit, padişah hediyesi olabilecek kadar değerli ve kıymetliymiş anlayacağınız.

Ortak paylaşımlarımızı, duygularımızı besleyeceği o zamandan belliymiş simidin.         

Balıkesir’de simit 1.75, ekmek ise 1.25 TL’den satılıyor.

Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar…


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa