Bugünkü Haberler
Yeni Gazetem

ÇOCUKTAN ÖĞREN DEPREMİ

Ağaç yaşken eğilir, atasözünü hepimiz biliriz.

İnsanın eğitimi küçük yaşlarda mümkündür. Çocuklar küçük yaşta kolayca eğitilirler, çünkü hafızaları ve kavrama yetenekleri henüz yıpranmamıştır. Büyümüş ve dünya meşgaleleri ile belleği yıpranmış, dikkati dağılmış insanın kolay kolay eğitilemeyeceği unutulmamalıdır.

          Çocuklar depremde yataklarından kalktı. Anne gazı elektriği kapatıp mutfağa en yakın kapı aralığına, baba masa altına, çocuklar yataklarının altına girdi. Deprem geçtikten sonra radyoyu açtılar. Meteoroloji Ajansı beş dakika içinde haber verir depremi. Yoksa başkanı istifa etmek zorundadır. Ne şiddette bir deprem olduğunu öğrendiler ve yataklarına dönüp mışıl mışıl uyudular.

Çocuklar bilir ki… Duvar diplerinden yürünmez. Depremde asansör kullanmaz. Deniz kenarından uzak durur. Koşulmaz, gerekirse çökülür. Bağırılmaz ve paniğe neden olunmaz. Asla çıkılan yere dönülmez. Sessiz beklenir. Merdivenlerden panik yapmadan inilir. Depremde kibrit ve çakmak kullanılmaz. Evlerde kitaplık, gardırop gibi mobilyalar duvara monte edilmiştir.

Sırasının altında depremden koruma şiltesi, cebinde mendili vardır. Her yer doğalgaz çünkü. Öğretmeninde bir kask, fener ve radyo bulunur. Şiddetli bir depremde derhal masanın altına girilir. Vakit varsa öğretmen kapı sıkışabilir düşüncesiyle derhal kapıyı açar. ‘‘Deprem tatbikatını unutmayın çocuklar bu da onlardan biri’’ diyerek hiçbir şey olmamış gibi bina terkedilir.

Deprem, resim ve film gösterileriyle ona ilkokuldan itibaren tanıtılır. ‘‘Duvarlar, elektrik direkleri yıkılabilir, evin içi darmadağın olabilir’’ mesajları verilir. Sınıflarda bir masada sadece bir öğrenci oturur. Deprem esnasında masanın altına girip çapraz ya da paralel şekilde masayı var gücüyle tutar. Deprem merdivendeyken olmuşsa kaskı yanında olmadığı için derhal oturup ellerini başının üzerine koyar. Evde masa altına, kapı aralığına girer.

Ortaokul öğrencilerine acil yardım, yangın söndürme bilgileri verilir. Lise öğrencilerine ise kentin depremden nasıl etkilendiği detaylı şekilde anlatılır. ‘‘Depremden sonra asla normal hayat yaşanmaz. Kurallara uymak zorunda olacağınız hayat başlar. Asla hücum yok. Sıranı bekle ve panik yapma’’ gibi davranışlar öğretiliyor.

Çocukların deprem çantası var. İçinde su, konserve, ilaç, radyo, el feneri, battaniye, mendil, iç çamaşırı ve yedek pil gibi acil malzeme bulunuyor. Her çocukta bulunan semt krokisinde toplanılacak yer belirlenmiş. Ayrıca küçük bir defteri var. Adı, soyadı, adresi, yakınlarının adı, buluşma yeri yazılı.

Lise sonların sınıfı alt katta. Binayı önce onlar terk edip, üstten gelenlere yol açılıyor. Her sınıfın grup grup toplanma yerleri var. Sarsılma dersi var. Disiplinli olarak bina terkediliyor.

Hemen her gün deprem oluyor ama panik sahneleri yaşanmıyor. Çünkü onlar yuva çağından itibaren deprem kültürünü öğreniyor ve büyüyor.

         Dünün çocuğu, bugünün büyüğü olunca işler yürüyor.

İşte bu yüzden bizim de ihtiyacımız, Japon çocukları gibi büyümek sonrasında yetişkin olmak ve Japon Deprem Kültürü gibi bir kültüre sahip olmak!

Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa