Bugünkü Haberler
Yeni Gazetem

ÇÖP VE TEMİZLİK

İşe yaramaz, pis ya da zararlı olduğu için atılması gereken maddelerin tümüne, çöp diyoruz.

İstenmeyen maddelerin bir nesneden veya ortamdan uzaklaştırılması işlemine ve bunun tekrarlanarak temiz olma durumuna da temizlik deniliyor.

Evler, dükkanlar, arabalar temizlenir. Buradan çıkan çöpler atılır ve temiz bırakılır.

Çöpler çöpe atılırsa temizlik, dışarıya bırakılırsa çöplük oluyor.

Geçtiğimiz gün 15 Eylül Dünya Çöp Toplama ve Temizlik Günüydü. O gün yapılan çöp toplama ve temizlik işleri her gün yapılmalı. Yapıyor muyuz? Tabii ki hayır.

Bu şuna benziyor… Araban temizdir ama küllüğünü yola boşaltırsın. Dükkanın temizdir ama sigara izmaritini sokağa atarsın. Yolda yediğinin kağıdını yere atarsın.

Atılan şey küçük bir parçaysa, çöp demiyoruz.

Atılan şey büyük bir parça değilse, çöpten saymıyoruz.

Dünyayı kirden arındıran dünya temizlik günü nasıl ortaya çıktı?

Dünya Temizlik Günü aslında önceleri farklı bir isimle anılıyordu. Estonya’da ‘Let’s Do It’ adlı örgütün 11 sene önce başlattığı ulusal çaptaki bir günlük temizleme gününde ülke nüfusunun yüzde 4’ü bir araya geldi. Bir günde yaklaşık 10 bin ton çöp toplandı. Kampanya daha sonra sivil toplum örgütlerinin katılımıyla çığ gibi büyüdü. 2012 yılında bu hareket vesilesiyle 250 bini aşkın Slovenyalı sokaklara dökülerek dev bir temizlik kampanyası başlattı. Sonrasında da dünya geneline yayıldı.

Dünyanın dört bir yanında uygulanan “Dünya Çöp Toplama ve Temizlik Günü” 15 Eylül tarihinde yapıldı. İnsanlar istedikleri saatte, bulundukları yerde, önceden belirledikleri yerin çöpünü topladılar ve temiz bıraktılar.

Tatil gününe denk gelen “Dünya Çöp Toplama ve Temizlik Günü” etkinliği kamu ve özel kurumlar tarafından hafta içinde yapılacaktır.

Araştırmalara göre, insanlar pis buldukları yeri pis bırakıyor, temiz buldukları yere ise özen gösteriyorlar.

‘’Önce Yaya’’ farkındalığı gibi ‘’Önce Çöp’’ farkındalığı da yaratmalı ve çöplerin, çöp konteynerine-tenekesine-kutusuna-sepetine-kovasına atılması sağlanmalıdır.

Son cümlem, geri dönüşüm için konulan konteynerlere, lütfen! çöp atmayalım.

Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa