Bugünkü Haberler
Yeni Gazetem

DEPREM HAZIRLIKLARI

Olası bir depremde, Balıkesir’de bulunan sağlık kurumlarının nasıl hizmet vereceğinden; itfaiye teşkilatının çıkacak yangınlara nasıl müdahale edeceğine kadar bütün ayrıntıların yetkililerce ele alınması, kapanabilecek yollar açılıncaya kadar havadan kurtarma çalışması yapılabilmesi için gerekli hazırlıkların gözden geçirilmesi amacıyla konuyu ele almak istedim. Zamanında Hastaneler kullanılamazsa sahra sahra çadırında sağlık hizmeti verilebilmesi için alınan çadırlar duruyor mu? Bu çadırlar nereye kurulacaksa orada uygun bir depoda tutulması gerekmez mi? Hastanelerin bodrumlarında, depolarında duran çadırı deprem olduktan sonra kim bulu da kuracak? Çadırın yerini bilen personel bulunup, o hizbe depolardan çadırı çıkartıp kurulacak yere götürüp kuruncaya kadar saatler geçer.

Çaresiz kalmak kötü birşey beyler! Bu kadar insanın beslenme, barınma,  güvenliği masa başında bilgisayar ekranında formları doldurmakla, uzun süren toplantılar yapıp;  bu toplantılarda broşür dağıtmakla sorunları çözemezsiniz. Bizzati uygulamalı tatbikat yapacaksınız. Yollar kapanır, sistem durursa alternatifiniz ne ise onları uygulamaya sokacaksınız ki, bakalım evdeki hesap çarşıya uyuyor mu? Örneğin: Bahçelievlerde oturan x adlı doktor ile Karagedik çevresinde ikamet eden y adlı doktor hiçbir talimat almaksızın olası deprem sonrası nerede görev yapacaksa oraya en seri şekilde gidecek mi? Bunların tek tek tespiti, talimatlandırılması ve 3 ayda bir de tatbikat yapılarak teori ile pratiğin pekiştirilmesi gerekiyor.

Deprem çantanız hazır. İçine düdüğünüzü de koydunuz. Apartmandan çıkarsanız size en yakın toplanma merkezi neresi? Buraya gittiğinizde siz ne yapacaksınız? Toplanma merkezinde hangi görevliler ne iş yapacaklar? Toplanma merkezlerinde toplananların sonraki aşamada ne yapacaklarına kadar her şeyin düşünülmesi lazım. Su, elektrik, çadır, battaniye, seyyar mutfak, fırın sair düzeneklerle kimler ilgilenecek ve  kimler görev alacaklar?

Gece olursa ne yapılacak? Gündüz olursa nasıl bir yol izlenecek? Deprem olmadan önce olduğunda en az hasarla olası depremi atlatmak için ne gibi önlemler ivedi olarak alınabilinir. Bu önlemlerin aciliyet sırası nedir? Bunların konuşulması, bütçe ayrılması, alet edevat alınıp onları kullanacak personellerin  eğitilmesi gerekir. İtfaiye, ambulans helikopter sair araç gereçlerin farklı noktalara konuçlandırılmaları, müdahale edilecek noktanın durumuna göre o yere en yakın ekibin harekete geçmesi çok önemlidir. Saniyelerin bile çok önemli olduğu bu tür felaketlerde haberleşmenin de aksayabileceğini düşünerek her hal ve koşulda işe yarayacak iletişim alt yapısını da oluşturmalıyız.

Hasılı kelam; Havanda su dövmekten vaz geçip ne yapacaksak, nasıl yapacaksak, hangi bütçeyle yapacaksak hazır hale getirmeliyiz. Daracık sokakta yare kavuştup türküsündeki o daracık sokakta sokağa giremeyen itfaiye, ambulans gibi araçların zamanında vakalara, yangınlara müdahale edememesi kavuşma ihtimalini de yok edeceğinden kimse yarine de kavuşamayabilir. Bu yüzden kentin dar sokaklarının da olası depremde tamamen kapanacağı unutulmamalıdır. Ansızın gelebilecek depreme hazırlıksız yakalanmayalım. Saygılarımla.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa