Bugünkü Haberler
Yeni Gazetem

DEPREMLER

İstanbul depremleri yine gündemde. Önceki gün meydana gelen 5.8’lik deprem herkesi korkuttu. İstanbul ve çevre illerden de hissedilen depremin öncesi ve sonrasında artçı depremler olmaya devam etti. Türkiye deprem kuşağında. Her an her yerde deprem olabilir. 1999 depremi sonrası acaba bir şeyler değişir mi diye bekledik. Şu ana kadar az da olsa bazı değişiklikler olmuşsa da; yeterli değil.

Öncelikle binaların çoğu depreme dayanıklı değil. Geçen yıl çıkarılan imar affıyla deprem riski taşıyan binaların sayısı arttı. Bu binalarda yaşayanların can güvenliği yok. Olası 7 şiddetindeki bir depremde onbinlerce insanın ölebileceği yada yaralanabileceği uzmanlar açıklanıyor. Televizyonlarda deprem yorumcularının sayısı artıyor. Canlı yayınlarla Perşembe günü deprem sonrası bütün konular saatlerce tartışıldı.

Herkesin depremlere karşı duyarlı olması için tatbikatları artırmalıyız. Aksi halde deprem anında kimse kendini koruyamaz. Kaçmaya kalksanız kaçacak yer yok. Yüksek binalardan aşağıya inmek ve toplanma merkezlerine gitmek öyle sanıldığı kadar kolay değil.

Telefonlar kilitlendi. Saatlerce ben Balıkesir’de olduğum halde cep telefonumu kullanamadım. Ofisimdeki sabit telefon ile görüşmelerimi yapabildim. İstanbul’da okullar tatil edildi. Deprem sonrası trafik kilitlendi. Bu olumsuzluklardan ders çıkarıp, bir sonraki depremde mağdur olmamak için yetkililer hareket geçerek vatandaşı bilinçlendirmelidirler.

Deprem sonrası toplanılacak deprem toplantı alanlarıyla ilgili olarak da bu tür alanların sayıları hızla artırılmalı ve güzergahları da vatandaşlara Duyurulmalıdır. Unutmayın! İnsanı deprem değil, mevzuata aykırı yıkılma tehlikesi içinde olan binalar öldürür. Allah gecinden versin de; deprem olasılığı her geçen gün artıyor. Herkes başının çaresine bakmalıdır. Saygılarımla.

 


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa