Yeni Gazetem
Bugünkü Haberler
Yeni Gazetem

EKMEKTE EKMEK VAR

Köy ekmeği üretiminde hızlı bir artış gözlemleniyor. Bazı ilçelerde, mahallelerde, il merkezinde 4 lira ile 7 lira arasında tanesinin satıldığı köy ekmekleri üretiminde son günlerde ciddi artışlar olmakta. Bazı yerlerde fırın yapımı sürerken, geçmişten bu yana köy ekmeği yapıp satanlarla bu sektör yeni girenler arasında rekabet de söz konusu.

Muhtelif köy ekmekleri var. Ben onların isimlerini yazmak istemediğimden ekmek çeşitleri yönünden tümüne köy ekmeği deyip geçmek istiyorum. Burada iddia ekşi maya kullanılması. Yani, bütün köy ekmeği üreticileri ekşi maya kullanırken, herkes ekmeğinin en iyi en kaliteli köy ekmeği olduğunu söylüyor. Doğrudur. Kimse yoğurdum ekşi demez. Köy ekmeğinin organik, doyurucu, sağlıklı olup olmadığı ve hijyenik ortamda üretilip nakledilerek satışa sunulup sunulmadığına da bakmak lazım.

Buğdayı ithal ettiniz. Un fabrikasında öğütseniz ne olur, su değirmeninde öğütseniz ne yazar? Buğday ithal mi? Evet. Yerli buğdaydan yapıyoruz diyenler olacaktır. Tamam, ekerken, büyürken gübre attınız mı? Evet. Tarım ilacı kullandınız mı? Kem küm. Demek ki toprak, tohum ile her aşamada organik yöntem ve sistemlerle üretim yapılmıyor. Yapılsa da bu tür buğdaylar normalin iki üç katına satılıyor.

O zaman gerçek organik köy ekmeği ekşi mayayla yapılıp atalarımızdan, dedelerimizden gördüğümüz, öğrendiğimiz sistemle üretilen köy ekmeğini 4 lirayla 7 lira arasında satmak mümkün değil. Neden? Çünkü,  maliyetler bu tutarların üzerinde. Organik, hakiki köy ekmeğinin fiyatı 13 15 lira arasında olmak durumunda. Su değirmeninde öğütülmüş ve mis gibi kokan eski tür buğdaylardan yapılmış, odun yakarak pişirilmiş ekmeğin kokusunu 1 kilometreden duyarsınız. Ben bazen köye gittiğimde soruyorum da kimse ekmek yapmıyor hepimiz satın alıyoruz. Kim uğraşacak ekmekle, ayağımıza kadar her gün getiriyorlar cevabını alıyorum. Ekmeği parayla al, soğanını,  sarımsağını, soğanını, patatesini, domatesini parayla al, ananın babanın senin için sakladığı tohumları çöpe at. Sonra da doktor doktor gez. Bir gün gelir, köy ekmeğini üretmek, bahçelere, tarlalara sebzeleri ekmek istersiniz de ekecek toprak ve tohum arzu ettiğiniz halde olur mu bilmem. Neticede, köy ekmeği sektörü atılım yapmakta, üretim kapasitesi artarken, çevre illere de üretilen ekmekler satılmakta. Mademki bu işte para var,  organik tohum, organik un, organik maya ve en kaliteli ekmeği üreterek sağlıklı nesiller yetiştirilmesine katkı sağlamak için herkes kafa yorsun. Herkese afiyet olsun. Saygılarımla


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa