Bugünkü Haberler
Yeni Gazetem

İSRAF SADECE MASADA MI?

         2-3 gün öncesine gidiyoruz.

         Flaş, flaş, flaş… 

         Flaş haber… 

Sooon dakikaaaa!, manşetlerinde ve söylemlerinde;

Ülkemizde oldukça yaygınlaşan serpme kahvaltılar nedeniyle masaya gelen yiyeceklerin birçoğu tüketilmeden geri dönüyormuş. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA)‘nın yaptığı araştırmaya göre bu israf nedeniyle yıllık 100 milyar TL. çöpe gidiyormuş.

         Alkışlar kopuyor çünkü suçlu bulundu. 

         İsrafın suçlusu, serpme kahvaltı.

İsraf sadece masada mı? 

Aslına bakarsanız 24 saat boyunca israf içindeyiz. Gereksiz harcama, gereksiz tüketim, savurgan olmak, tutumsuz olmak…, uzayıp giden bir liste.

         İsraf sadece masada mı? 

Günümüzde artan marka ve ürünler, küresel iletişim araçlarıyla insanlara çok daha hızlı ve kolay ulaşıyor. Sonrasında da muazzam bir tüketim ortaya çıkıyor. Sosyal, yazılı ve görsel medya, televizyon reklamları, alışveriş merkezleri ile çepeçevre canlı tutulan ve insanları peşinden sürükleyen bu kültür, bugün yalnızca gençleri değil her yaş grubundan insanı kendine çekmeyi başarıyor. İnsanlar satın aldıkları ürünler sayesinde dünyayla bütünleşiyorlar, aslında öyle zannediyorlar.

         İsraf sadece masada mı? 

Üç şey geri gelmez. Söylenen söz, atılan ok, geçen zaman. Zaman çok kıymetlidir. Çoğunluk bunun kıymetini pek bilmez veya en verimli zamanları, boşu boşuna harcar da haberi bile olmaz. Bazıları zamanı geçiremeyip onu öldürmek için çalışırken, bazılarına da zaman yetmez.
İsraf sadece masada mı? 

İsrafın manevî tahribatı da büyüktür. Biz insanlar haddimizi aşmadan her hususta, şükretmeyi bilmeliyiz.

İsraf sadece masada mı? 

Gereksiz, gayesiz ve yararsız yere asla iş ve işlem ile harcama yapılmamalıdır.

İsraf sadece masada mı? 

         Ekonomik ve sosyal sorunlar, israfın sonucudur. Kaynaklar kullanılırken azami tasarrufun sağlanması için öncelikle devletin israf alanları belirlenmeli ve gerekli tedbirler alınmalıdır.
         İsraf sadece masada mı? 

         Son, cimri olmak ve cimrilik yapmak da israftır.

Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar.

 


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa