Bugünkü Haberler
Yeni Gazetem

LOKMA, PİLAV, AŞURE

Aşure hayrı başladı. Pilav ve lokma ile ayran dağıtımları da kentin muhtelif yerlerinde yapılmakta. Vatandaşlarla yaptığım sohbetlerde hayır hasenat işlerinde %50’ye yakın bir azalma olduğu, eskisi kadar burunlarına yağ kokusu gelmediği, eskisi kadar pilav ve aşure dağıtımının da yapılmadığı, bu azalmanın ise ekonomiyle ilişkili olduğu biçiminde yorumlanması dikkatimi çekti. Benim ofisin önünde hemen her gün bir lokmacı, pilav yada aşureci olurken, şimdilerde haftada bir tane zor görüldüğüne göre, başka noktalarda da vaziyet aynı demek ki.

 

Sosyal medyada ise, saatlerce kuyrukta bekleyip, bir tabak pilavla bir ayran aldıktan sonra “Allah razı olsun!” diye iktidara dua edenler oldukça bu işlerin düzelmeyeceği, cebinde bir tabak pilav yiyecek parası olmayanın gidişattan memnun olması, ekonomik sıkıntılara, işsizliğe tepki verilmemesi yeni önlemlerin alınmasını yavaşlattığı biçiminde yorum ve görüşler paylaşılmakta.

 

Öte yandan; Balıkesir Milli Kuvvetler caddesinde eskiden kiralık, satılık yada devren kiralık yazısı olan dükkan sayısı 2 3 iken, son günlerde artış gösterip onlarla ifade edilebilindiğinden, üstelik sadece bu caddede değil; Anafartalar, Kızılay ve çarşı içlerinde de vaziyetin aynı olması ekonominin iyiye gitmediğine dair emareler olarak yorumlanıyor. Hayır yapanlar tabi ki yapsınlar. Ancak, lokma, pilav işi yapan esnaf müşteri azaldığı için personelini çıkarıyor, dükkanını kapatıyorsa vaziyet vahim. Talep olmadığı sürece yapacak bir şey yok. Sadece bu sektörlerde değil, diğer sektörlerde de cirolarda ciddi düşüşler söz konusu.

 

Balıkesir höşmerim üretim merkezi. Bir höşmerim işletmecisi? Abi doğal gaz faturası 7 bin lira geldi. Geçen yıl Ağustos ayında sattığımız tatlının yarısını zor sattık. Eğer, böyle giderse kısa sürede birçok işletme kapıları kilitler. Acilen çözüm üretilmelidir. Hiç olmazsa enerji fiyatlarının artırılmaması yada işletmelere daha düşük fiyatla enerji sağlanması gerekir. Başka türlü ayakta durmak imkansız diye ekliyor.

 

Lokmacılara yeri gelmişken buradan seslenmek istiyorum. Arkadaşlar tezgahı ağaçların altına kurup gölgesinden istifade etmektesiniz de; lokma pişirdiğiniz esnada, yukarı yükselen buhar ve yağ ağaçlara zarar veriyor. Bu nedenle, çadır kurun yada tezgahı ağaçtan uzak noktaya koyunki, ağaçlar zarar görmesinler. Herkese afiyet olsun. Saygılarımla.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa