Yeni Gazetem
Bugünkü Haberler
Yeni Gazetem

Merkez Bankasının dolar ve enflasyon tahmini

Anladığım kadarı ile dolar bu yılsonunda önceden tahmin edilen 5.90 yerine 6 liraya, enflasyon da 13. bilmem neye düşecekmiş. Dolar yükselirken; enflasyonun düşmesi akıl işi değil. Keza, dolara şu anki kur dikkate alındığında yaklaşık 28 kuruş zam geldiğinde bunun elektriğe, doğal gaza, akaryakıta yansımama olasılığı 0 olduğundan, gelecek zamların da enflasyonu artırması kaçınılmazken; düşüşe geçmesi garip.

Her şey mevcut halde kalsın! Ne dolar yükselsin, ne de enflasyon düşsün. Biz üretmez, katma değer yaratmazsak, ne düşerse düşsün ne yükselirse yükselsin sıkıntı çekmeye devam ederiz. Neymiş? Bir yıllık enflasyon %15’miş. Peki markete, kasaba, fırına gittiğinizde satın aldığınız malların fiyatı geçen yıla göre ne kadar artmış? Yada şöyle soralım: Maaşınızla, yevmiyenizle geçen yıl bugün aldığınız yiyecek, içecek, giyecekleri şimdi kaça alabiliyorsunuz? Maaşınız ne kadar yükseldi ve alım gücünüz ne kadar düştü şeklinde sorsam da olur. Bu sorulara maaşım yükseldi, geçen yıl bugün aldığım malları aynı tutara yine alabiliyorum. Diyen kimse var mı?

Paranın değer yitirmeden sistemde dolaşması, herkesin alım gücünün yükselmesi insanları mutlu eder. Bunu şöyle bir örnekle anlaşılır hale getireyim: Zengin bir işadamı küçük kıyı kasabasında butik otele gelir.

Otelciye: Oteli inceleyeceğim, hoşuma giderse kalacağım. Sen şu 2 yüz euro’yu al. Deyip yukarı çıkar. Otelci kasaba olan borcunu hemen gidip verir. Kasap hayvan aldığı köylüyü çağırıp 2 yüz euro’yu ona verip borcunu öder. Köylü mazot aldığı benzinliğe gidip borcunu ödeyince; benzinci de beraber olduğu hayat kadınına olan borcunu öder. Benzinciden iki yüz euro’yu alan hayat kadını da arada kaldığı otelciye olan borcunu öder. Tüm bunlar 2 saat içinde olup bitmiş, işadamı oteli gezip, çayını kahvesini içtikten sonra resepsiyon gelip ayrılacağını, kalmayacağını bildirince otelciye, otelci de 2 yüz euro’sunu geri vermiştir.

Para sistemde dolaşarak, otelciyi, kasabı, köylüyü, benzinciyi ve hayat kadınının borcunu ödeyerek onları mutlu etmiştir. Dolayısıyla da ekonomik sistemde dengelerin bozulmaması, alanın, satanın, taşıyanın, tüketenin, üretenin mutlu olması aslı olandır. Bu nedenle doların yıl sonu tahmin edilen değerinin önemi bu açıdan değerlendirilerek yorumlanmalıdır. Doların düşmesi, faizin düşmesi de yetmez. Maaşların yükselmesi, üretimin artması, üretim maliyetlerinin düşmesi ve üretilen ürünlerin dünya ülkelerine ihracı da artmalıdır ki ülke ekonomisi büyüsün. Bilmem anlatabildim mi? Saygılarımla.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa