Bugünkü Haberler
Yeni Gazetem

Nihayet Suriyeli sorunu çözülecek!

Suriye’de uzun süredir devam iç savaş nedeniyle ülke içi ve dışında 13 milyondan fazla Suriyeli0 göç etmek zorunda kaldı.

Bu göçün önemli bir bölümü ülkemize yani Türkiye’ye gerçekleşti..

Suriyeliler ilk geldiklerinde bir sorun yok gibi görünse de zamanla Suriyeliler meselesi bir iç mesele oldu ve şimdilerde krize dönüşmüş durumda. Yıllar önce göç başladığında devlet büyüklerinin ilk günkü açıklamaları ile bugünkü açıklamaları da bu sebeple farklılaşmıştır.

Ne kadar köklü bir devlet olursanız olun halen Dünyaya büyük markalara sahip olamamanın acısını çekiyoruz. Kendi kulvarında başarılı olan Türkiye milyonlarca insana iş ve aş sağlamakta zorlanacaktı ve öylede oldu.

Ekonominin şu günlerde iyi gitmediği ve yıl sonuna kadar göstergelerin düzeleceği düşünülmediği ülkemizde hemen her iş sektöründe Suriyeliler dah az paraya ve sigortasız çalıştırılıyor. Buda mevcut kendi insanımızın iş alanlarında zaten ekonomik zorlukların olduğu bir dönemde daha da farklı bir sorunla karşımıza çıkıyor.

Suriye meselesinin bu şekilde devam etmeyeceği belliydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle mülteci konusunda açıklamaları Avrupa’nın vaatlerini yerine getirmemesinden de belliydi.

Nihayet sonuç odaklı bir çalışma gördüm.

Erdoğan, katıldığı BM Genel Kurulunda Suriye’nin kuzeyinde planlanan Güvenli Bölgeden bahsetti. Bu bölge daha fazla göçü ve ülkeye dönüşleri arttıracaktır.

Planın ayrıntılarına baktığınızda 5 bin nüfuslu 140 adet köy ile 30 bin nüfuslu 10 ilçeden oluşan yerleşim alanını göreceksiniz.

Erdoğan, bu toplantıda “Niyetimiz, ilk etapta 30 kilometre derinliğinde ve 480 kilometre uzunluğunda bir barış koridoru tesis ederek uluslararası toplumun desteğiyle burada 2 milyon Suriyelinin iskanını sağlamaktır” dedi.

Bugün dünyada barış kelimesini kullanan tüm ülkelerin bu çağrıya cevap vermesi gerekiyor.

Suriye meselesi bugün komşu ve bölge ülkelerinin sorunu değil bir Dünya sorunu haline geldi. Ülkemizde Suriyelilerin karıştığı olaylar gün geçtikçe artarken bu soruna somut adımlar atılması gerektiğini düşüncesindeyim.

Güvenli Bölge projesinin biran önce hayata geçmesi dileğiyle.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa