Bugünkü Haberler
Yeni Gazetem

OKULDA DÜELLO VAR !

Düello, iki kişi arasındaki onur sorununu çözmek için şahitler huzurunda ve belirli kurallara göre ölümcül silahla yapılan dövüş veya vuruşmadır.

Ailelerin ve öğretmenlerin korkulu rüyası haline gelen ve okul çağındaki çocuklarda ciddi boyutlara ulaşan cep telefonu bağımlılığı konusunda, çalışmalar devam ediyor.

2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılında; Bazı öğrencilerin, öğretmenlerinin ve arkadaşlarının zor anlarını sosyal medyada paylaşmaları, tartışma yaratmıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı 2018’de yayımladığı, “Okullarda güvenlik önlemlerinin alınması genelgesi” ile cep telefonlarının derslik, laboratuvar vb. yerlerde eğitim-öğretimin yürütüldüğü alanlarda kullanılmasına izin verilmemesi ve gerekli tedbirlerin alınmasını istemişti. Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle de kişilik haklarını ihlal edecek şekilde izinsiz ses ya da görüntü kayden veya yayınlayan öğrencilere, kınama cezası getirilmişti.

28-29-30 Ağustos’ta, Afyon’da gerçekleştiren ve MEB ve akademisyenlerin de temsil edildiği, Bilişim Teknolojileri Eğitimcileri Derneği Çalıştayında “okullarda cep telefonu yasaklansın mı” sorusunun yanıtı arandı.

Çalıştayın sonucunda; öğretmenlerin ‘’cep telefonu yasaklansın önerisi‘’nin, olumlu sonuç doğurmayacağı, kanaatine varıldı.

5 Eylül günü Milli Eğitim Bakanlığınca yayımlanan değişiklik genelgesiyle; Ses ve görüntü kaydı yapma özelliği olan cep telefonu, kamera, tablet, bilgisayar, akıllı saat ve benzeri araçları “bilişim aracı” olarak tanımlayan bakanlık bu araçların ders dışı kullanımını öğretmen iznine bıraktı.

Öğrencilerin pansiyon ve özel durumları haricinde eğitim ortamlarında bilişim araçlarını kullanımına ilişkin “Öğrencilerin eğitim ortamlarına bilişim araçlarıyla girmemesi esastır” maddesi yönetmeliğe eklendi.

Dersler arası ile öğle arası dinlenme sürelerinde okul yönetiminin, ders saatleri içinde ise öğretmenin bilgisi ve kontrolü dışında kullanılmamak üzere, eğitim ortamlarında bilişim araçlarının bulundurulması ve kullanılmasına yönelik izinlerin de öğretmenler kurulunda belirlenmesi, kararlaştırıldı.

Cep telefonu kullanım sorunu çözülmüş duruyor ama cep telefonu için okulda düello var ! demek daha doğru olacaktır.

Bir tarafta öğretmen ve diğer tarafta öğrencinin olduğu düello.

         Cep telefonu için yapılan düelloda; kazanan olmayacak, iki tarafta kaybedecek.

Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar…


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa