Yeni Gazetem
Bugünkü Haberler
Yeni Gazetem

ÖNCE DİNLE SONRA YERİNE GETİR

Bugün 8 Kasım 2019 Cuma.

Bugün Mevlid Kandili.

         Kandiliniz mübarek olsun. Yüce rabbim bütün dualarınızı kabul etsin.

Hutbe, sözlükte “bir topluluk karşısında yapılan etkileyici konuşma” anlamına gelmekte ve dini literatürde başta Cuma ve Bayram Namazları olmak üzere belirli ibadetlerin icrası esnasında irat edilen, genelde vaaz ve nasihati içeren konuşmayı ifade eder.

Hutbe, birilerine hitap etmek, bir şeyler söylemek demektir. Müminlerin başta dini konular olmak üzere, onların hayatlarını kolaylaştıracak, ilişkilerini uyumlu hale getirecek her konuda aydınlatılması için hutbe bir vesile ve bir fırsattır. Hutbe esasen bu amacı gerçekleştirmek için düşünülmüştür.

Hutbe, minberden ümmete sesleniştir. Müminlere nasihat, hatırlatma ve uyarıdır. İmana, irfana, ahlaka davet, hakikate çağrıdır. Hutbe aynı zamanda Cuma namazının bir şartıdır. Namaz gibi hutbe de bir ibadettir. Hutbe esnasında ilgi ve alaka, sadece hatibe ve hutbeye verilmelidir.

Hitabetin önemli bir çeşidi olan hutbe, Hz. Peygamber döneminden itibaren insanları dini konularda bilgilendirmenin, toplumu ilgilendiren olaylar ve gelişmelerden haberdar etmenin yaygın bir bölümünü teşkil etmiştir. Allah ve Resulü’nün mesajlarının insanlara anlatılmasında, toplumu ilgilendiren birtakım hususların, asırlardır oluşan İslami geleneğin ve medeniyetin geniş halk kitlelerine aktarılmasında en etkili vasıtalardan biridir.

Allah’ın iman eden kullarına ait bir özellik olarak yarattığı akıl; kişinin imanı, Allah korkusu ve teslimiyeti ölçüsünde gelişir. Allah korkusu ve samimi iman, kişiye hayatının her anında Allah’ın rızasına uygun hareket etmesini sağlayan bir anlayış kazandırır. Böyle bir kişi vicdanını kullanarak Kuran’a en uygun olan tavrı seçer ve bunun sonucunda tüm hayatına hakim olan bir tavır mükemmelliği elde etmiş olur.

Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar.    


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa