Bugünkü Haberler
Yeni Gazetem

Oturmak için ev almanın doğru zamanı!

Konut kredi faizlerinin indirilmesinin ardından konut piyasası yeniden canlanmaya başladı.

Gayrimenkul piyasası ülkemizin en canlı iş kollarından biridir.

Uzmanlar yatırım amaçlı ev alınacak bir dönemde olmadığımızı söylese de şu günlerde satışların çoğunluğu oturmak için alınan evlerden oluşmakta.

Konut almak için düşen ev fiyatları nedeni ile doğru zaman olduğu belirtilirken yine de tamamına konut kredisi çekecek olan kişilerin değil de elinde bir miktar nakit para birikimi olan kişilerin ev almaları tavsiye ederim.

Ev almak isteyenlerin önceliği banka kredisi oluyor.

Kredi notu yüksek olmayanlara istediği miktarda kredi çıkmayınca insanlar bu kez faiz oranlarının fazla olduğu kanala yönelme başlıyor.

Tabi ki de kimse 200.000’e alacağı bir eve 300.000 ödemek istemez.

Bu sebeple konut kredisinde banka araştırması önemli.

Kredi öncesinde mutlaka, diğer bankaların kredi seçeneklerini araştırıp karşılaştırmalısınız. Konut kredisi alacağınızda ödeme planını da kendi bütçenize uygun biçimde ayarlamalısınız.

Evin sosyal yaşama olanaklarına yakınlığı, satış işleminde emlakçının olup olmadığı, ulaşım olanakları, fiyatı, metrekare açısından büyüklüğü, lokasyonu. Bunun yanı sıra; evin bulunduğu kat ve binanın yaşı, resmî kurumlara yakınlığı, sağlık kuruluşu ve okullara yakınlığı dikkat edilmesi gereken hususlar.

Herhangi bir faiz oranı olmadan, düşük taksitlerle ve uzun vadelerle ev almak arayışındaysanız büyük inşaat ve konut projelerini yürüten ilgili firmalara başvurabilirsiniz. Bu firmalar 60 aya kadar vade seçenekleri sunabilmekte. Kısa vade veya uzun vade tercih etmek sizin elinizde.

Kısa vadedeki tavsiyem yatırım amaçlı değil oturum amaçlı ev almanızdan yana.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa