Bugünkü Haberler
Yeni Gazetem

ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENLİĞİ

Türk Dil Kurumu, Öğretmen tanımını; Mesleği bilgi öğretmek olan kimse, olarak yapmış.

 Aşağıda farklı tanımlarda var.

Bir bilim dalını, bir sanatı ya da teknik bilgileri öğretmeyi meslek edinmiş ve bu konularda öğrencilere ders veren kimse.

Toplumun eğitim hedefleri doğrultusunda, bireylere eğitim ve öğretim sunmakla görevli kişi.

Çocukların, gençlerin ya da yetişkinlerin istenilen öğrenmeyi kazanmalarına kılavuzluk etmek ve yön vermekle görevlendirilmiş kimse.

Bu kadar yeterli sanırım.

Peki ya! Özel Eğitim Öğretmen tanımı, nasıl yapılmış?

İlk önce özel ne demektir? Tekrar Türk Dil Kurumu’na baktık ve;

Yalnız bir kişiye-bir şeye ait veya ilişkin olan,

Benzerlerinden ayrılmasını sağlayan bir özelliği bulunan,

Bir kişiyi ilgilendiren,

Dikkate değer,

Ayırt edici bir niteliği olan,

Her zaman görülenden, olağandan farklı…, tanımlarını gördük.

 Özel Eğitim Öğretmeni, eğitim fakültelerinden mezun olmuş ve normal eğitim teknikleri dışında kalan bireylere, eğitim-öğretim veren kimsedir.

Temel olarak; çeşitli öğrenme-zeka-duygusal ya da fiziksel engelleri olan öğrencilere eğitim vermek üzere özel olarak eğitim almış ve yine özel bazı yöntemleri benimsemiş öğretmenlerdir.

Bu öğretmenler normal tekniklerin işe yaramadığı noktalarda özel ilgi ve eğitim tekniklerini kullanarak, öğrencilerin kendi potansiyellerini tam olarak ortaya çıkarmalarını sağlamaktadırlar. Özel Eğitim Öğretmenliği yapı itibari ile diğer öğretmenlerden biraz daha zorlu ve sabır isteyen bir iştir.

Yükseköğretim Kurulu, 2015 yılından itibaren; Zihinsel Engelliler, İşitme Engelliler, Görme Engelliler ve Üstün Zekâlılar/Yetenekliler Öğretmenliği olarak ayrı ayrı verilen lisans eğitimlerini birleştirmiş ve “Özel Eğitim Öğretmenliği” adı altında yeni ve tek bir lisans programı olmasına karar vermiştir.

Özel Eğitim Öğretmen sayısı yeterli olmamakla beraber gün geçtikçe de bu ihtiyaç artıyor. Adının başında özel kelimesi olması bu grup içinde bulunan ve bulunmalıyım diyenlerin, haklı ve özel isteklerinin karşılanmasını da ortaya çıkartmaktadır.

Özel Eğitim Öğretmenlerimize verilecek haklı ve özel istekler, çocuklarımıza verdiğimiz değerin, kanıtı olacaktır. Gerçek mi? Göstermelik mi?

Tüm öğretmenlerimize en kalbi şükranlarımı sunuyorum.

Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa