Bugünkü Haberler
Yeni Gazetem

RES’e rest

         Körfezli doğaseverler 21 Eylül Cumartesi günü Eybek Dağı’nda bir araya geldi. Körfezdeki tarihi buluşmada doğaseverler “Eybek Dağı’na RES istemiyoruz” dedi.

Rest çekilen, RES’i tanıyalım.

Rüzgar Enerji Santrali (RES)’in kaynağı güneştir. Güneş, karaları, denizleri ve atmosferi her yerde aynı derecede ısıtamaz. Bu nedenle oluşan sıcaklık ve basınç farkları, rüzgarı yaratmaktadır.

Yenilenebilir enerji üreten RES’ler; genel olarak rüzgar ne kadar çoksa o kadar enerji üreten santraller olarak düşünülür. Fakat rüzgar türbinleri, ancak belirli bir rüzgar hızında enerji üretimine başlarlar ve belli rüzgar hızının üstünde kendilerini durdururlar.

Avrupa’da rüzgar türbinleri, evlerin arka bahçelerine kuruluyor.  Evin elektriğini kendileri üretiyor. Arazilerde kurulu türbinlerin yanında tarım ve hayvancılık yapılıyor. Kimse gürültüden, kirlilikten şikayet etmiyor çünkü türbinlerin çıkardığı ses neredeyse evlerimizdeki 3-4 klimanın çıkardığı ses kadar.

Rüzgar enerjisi kullanımının üstünlükleri;

1- Temiz bir enerji kaynağı olması,

2- Kaynağın tükenmemesi,

3- Yerli kaynak olması,

4- Kurulumu ve işletilmesinin diğer tesislere göre daha kolay olması,

5- Güvenilirliğinin gün geçtikçe artması.

Yapılan son araştırmalara göre, büyük ölçekteki rüzgar enerji tesislerinin, yerel bölgenin atmosferik hava koşullarını etkilediği ortaya çıktı. Rüzgar enerji sistemleri, yenilenebilir enerji kaynakları olmaları sebebiyle doğada fazla tahribat ve değişim yaratmayan enerji üretim aracı olarak bilinirken; yeni araştırmalar çok büyük ölçeklerde inşa edilmelerinin çevresel değişimlere sebep olduğunu gösterdi.

RES’lerin zararları.

1- Yüksek dalgaboylu ses dalgaları.

Rüzgarda elektrik elde eden pervaneler dönerken dalga boyları yüksek sesler çıkarmaktadır. Bu seslerin bir bölümü işitilebilir uğultular iken büyük bir bölümü de insanın işitme aralığından dışarıda, ancak maruz kalındığında huzursuzluk verecek cinstendir.

2- Dev Mıknatısların Elektro Manyetik Etkileri.

Elektromanyetik dalgalara maruz kalmak kanserin birincil nedenidir.

3- Göçmen Kuşların Parçalanması.

Büyük rüzgar koridorları kuşların göç yollarıdır. Göç yollarında karşılarına çıkan bu dev pervanelere kapılan göçmen kuşların büyük bölümü bu pervanelerin kendilerine çarpmasıyla ölmektedirler.

4- Kurulum sürecindeki katliamlar.

RES’lerin kurulacakları bölgede rüzgarın hız kaybetmemesi için etraftaki mevcut orman alanları “temizlenir”. Genellikle RES’lerin devasa parçaları bölgeye mevcut yollardan sokulamazlar. Bu yüzden daha geniş yeni asfalt yollar inşa edilir. Daha geniş yollar için daha çok ağaç kesilir, daha çok orman varlığı yok edilir.

5- İklim değişikliğine yol açan rüzgar yönü ve şiddetindeki değişmeler.

Rüzgarlar, hareket eden bir hava kütlesi olmalarının yanı sıra beraberlerinde nem ve sahip oldukları sıcaklık dolayısıyla ısı (bu ısı, gideceği yere göre soğuk ya da sıcak olabilir) da taşırlar. Yavaşlayan rüzgarlar, doğal hedeflerine ulaşamadıklarından iklim değişikliğine neden olurlar.

6- Rüzgar momentumdur.

Varlığı hava akımının hızına bağlıdır. Rüzgar, havanın hareketi ile meydana gelir. RES’lerin pervaneleri hava akışının hızını yavaşlatarak rüzgarı azaltır, hatta uzun mesafede yok ederler. Bütün yeryüzündeki hava koridorları birbirleriyle bağlantılı olduğundan, bunlardan herhangi birindeki tıkanıklık, değişiklikleri de tetikler.

Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar.

 

 


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa