Bugünkü Haberler
Yeni Gazetem

SAĞLIKTA KARA DELİK

Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi geliri giderinin yarısı olduğundan; her ay Balıkesir sağlık müdürlüğüne bakanlıktan gelen paranın %60’ını aldığı halde yine de borç içinde yüzüyor. Ben hesap uzmanı değilim, aksi söz konusu ise çıkarlar açıklarlar. Şehir Hastanesi yaklaşık 18 milyon fatura kesip; 35 milyon da gideri söz konusu isen; yaklaşık şu an itibarı ile 90 milyon borcu olduğu rivayet olunuyor. Salık bakanlığından Balıkesir’e gönderilen 70 milyon olup; bunun da 50 milyonu Atatürk Şehir Hastanesi’ne verildiğinden, döner sermaye pirimi dağıtılabiliniyor.

BALIKESİR DEVLET HASTANESİ’NDE PİRİM YOK

İl merkezinde iki devlet hastanesi var. Birisi Balıkesir devlet hastanesi öteki de malum şehir hastanesi, ikisinde de döner sermaye pirimi dağıtılması gerektiği halde; şehir hastanesinde dağıtılırken, Balıkesir Devlet hastanesinde dağıtılamıyor. Neden? Sağlık müdürlüğü az ödenek gönderdiğinden ve Balıkesir devlet hastanesinin gelir getiren onkoloji başta olmak üzere bütün ünitelerinin şehir hastanesine taşınmasından dolayı.

BU BÖYLE GİTMEZ!

Eğer, önlem alınmazsa şehir hastanesi ilin bütün gelirlerini yutacak. Mesleğinde başarılı hekimler özel sektöre kaçmaya devam edecekler. Olan vatandaşa olacak. Balıkesir merkezde üç hastaneyi kapatıp, personelleriyle mevcutlarını şehir hastanesine aktardıkları halde hala zararda olan bu korumun zararının bir nedeni de Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ödediği ücretlerin çok düşük olması. Yani, hastanelerde uygulanan tedavi masrafları maliyeti yapılan ödemenin iki katı. Örneğin: 10 liraya alınan serum için SSGK. 5 lira ödüyor.  Eskiden her hastanenin hesabına yapılan ödemeler Sağlık Bakanlığı hesabına yapılıp oradan da illere sağlık müdürlüklerine gönderiliyor. Müdürlük kafasına göre istediği hastaneye istediği kadar gelen paradan dağıtıyor.

Kime ne kadar gönderdiğini de açıklamıyor. Hastanelere yaptığı ödemede standart kriterler yok. Torpili olan cukkayı kapıyor. En büyük pay ise Atatürk Şehir Hastanesi’nin. Yaklaşık 50 milyon. Bir kısım personel emekli olurken; uzman hekimler de özel sektöre kaçmaya başladılar.

Asansör arızalarını bile tamir ettiremeyen eş, dost akraba, ahbap çavuş ilişkileri sonucu  yönetici olan yetkililerin uzun süre bu şekilde şehir hastanesini götüremeyecekleri de bir başka gerçek. Ya hiç bir hastanede döner sermaye pirimi dağıtılmasın, yada her hastanede az da olsa personele pirim verilsin. Birisinde ödenip ötekinde ödenmemesi haksızlıktır. Diyen sağlık çalışanlarının yoğun talebi üzerine vaziyeti sizlerle paylaştım. Bakalım önümüzdeki günlerde gelişmeler ne yönde olacak. Bekleyelim. Saygılarımla.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa