Bugünkü Haberler
Yeni Gazetem

“SDG.’YE SİLAH VERİYORUZ”

Akıl alır gibi değil. Hem güvenli bölge görüşmeleri yapılıyor; Hem de ABD, Suriye Demokratik Güçleri’ne silah araç gereç veriyor. Üstelik verdikleri silah ve araç gereçlerin listesini de her ay Ankara’ya bildirdiklerini açıklıyorlar. Suriye’de bulunan PKK’nın uzantıları güvenli bölge dışına çıkmış açıklaması da yapılıyor. İyi de, bu silahlar neden veriliyor? Verilen silahların bize karşı terör örgütünce kullanılmayacağı garantisi mi var?

Neymiş? İŞİD ile SDG. Mücadele edecekmiş de; silahları ABD. Ondan veriyormuş. Bu hikaye. ABD. Suriye’de de tıpkı Irak’ta olduğu gibi bir Kürt devleti kurmak istiyor. Bunu da İsrail’in talebi nedeniyle gerçekleştiriyor. Bunun dışındaki anlatılanların bana göre anlam ve önemi yoktur. Geçmiş tecrübelerle bu durum açıkça görülmektedir. Bu nedenle yapılan görüşmelerde nasıl bir anlaşma yapılırsa yapılsın, ABD. Ne amaçlıyorsa onu gerçekleştirmek için faaliyetlerini sürdürecektir. Yani, PKK’nın Suriye’de kılık değiştiren uzantılarına desteği sürdürecektir.

Suriye devleti de BM’ye gönderdiği resmi yazı ile tıpkı Türkiye gibi düşündüğünü,  SDG’nin terör örgütü olduğunu resmen duyurmuştur. Dolayısıyla da; yapılacak iş İran, Rusya, Suriye ve Türkiye iş birliği ile bütün terör örgütlerine karşı ortak hareket etme mecburiyeti vardır. Bunun dışında  kalan yollar yanlıştır.

Bu bağlamda, ülkemiz ile Suriye arasında komşuluk ilişkileri iyileştirilmeli, yara alan ilişkilerin 2011 tarihindeki haline döndürülmesi için, Adana mutabakatı çerçevesinde girişimler hızlandırılmalıdır.

ABD’nin askerlerimizin başına çuval geçirme vakasından tutun da, geçtiğimiz Çarşamba günü yapılan açıklamaya kadar yaşanan olaylardan da yetkililerin ders çıkarmaları gerekiyor. Fırat’ın doğusu  mevzuğunu da açıkladığım görüşler doğrultusunda değerlendirmek sağlıklı olacaktır. Hasılı kelam: ABD. Müttefikimiz olmasına rağmen güvenilmeyecek bir müttefiktir. Saygılarımla.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa