Bugünkü Haberler
Yeni Gazetem

UNUTULAN SİGARA YASAĞI

        Ailem hariç, sigara içenlerin arasında ve içindebüyüdüm. Sigara içen biri değilim. Hiç kullanmadım. Buna rağmen sigara içenleri anlayan birisiyim. Sigara içenlere ‘’bırak şu sigarayı‘’ ya da benzer cümleler söylediğimi hatırlamam. Sigara içenlerle büyüdüğüm için onları iyi anlarım.

        Sigara, bırakılması zor bir alışkanlık. Lafların içinde geçen ‘’bırakırsın’’ kelimesini söylemek kolay da ya gerisi…!

        Sigara içenleri anlayan biriyim demiştim ama sigara yasağına da sonuna kadar uyulmasını isterim.

        Sigara yasağı, sulanmış bir durumda. Yasak, yalanolma sürecine girmiş bulunuyor. Gündüz yasak var, gece yok.

        Sigara içmeyenlerin, sigara içinlere yönelik duygusal söylem ve iyi niyetli tavırları yanlış yaptırıyor, bahane yaratıyor.

        Hamle, her zamanki gibi Sayın Cumhurbaşkanımızdan geldi. Yaptığı açıklamada;Şoförün de yolcunun da sigara içemeyeceğini ve bu işin üzerine daha sıkı gideceklerini, para cezası vesaire ne gerekiyorsa bunların hepsinin olacağını, elektronik sigara ve nargile kullanımını da eleştirdiğini, söyledi.

        2013 yılında, 6 yıl önce kanunda yapılan değişiklikle ‘hususi araçların sürücü koltuklarında sigara içilmesi yasaklanmıştı. Sulandırıldı ve yasak, yalan oldu.

        Kanunun çıktığı ilk 10 ay içinde hiç kimseye araçta sigara içtiği için ceza kesilmediği ortaya çıkmış ve ceza kesilmemesi gündem olmuştu.

        4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Kanununu hatırlayalım;

tün ürünlerinin yasaklanması (2)

        Madde 2 – (Değişik: 3/1/2008-5727/3 md.)

(1) Tütün ürünleri;

        a) Kamu hizmet binalarının kapalı alanlarında,

        b) Koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan ve birden çok kişinin girebileceği (ikamete mahsus konutlar hariç) binaların kapalı alanlarında,

        c) (Değişik: 24/5/2013-6487/26 md.) Hususi araçların sürücü koltukları ile taksi hizmeti verenler dahil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında,

        ç) Okul öncesi eğitim kurumlarının, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumlarının, kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı ve açık alanlarında,

        d) Özel hukuk kişilerine ait olan lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerde, tüketilemez.

(2) Ancak;

        a) Yaşlı bakım evlerinde, ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde, cezaevlerinde,

        b) Şehirlerarası veya uluslararası güzergâhlarda yolcu taşıyan denizyolu araçlarının güvertelerinde, tütün ürünleri tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulabilir. Bu alanlara on sekiz yaşını doldurmamış kişiler giremez.

(3) Otelcilik hizmeti verilen işletmelerde, tütün ürünleri tüketen müşterilerin konaklamasına tahsis edilmiş odalar oluşturulabilir.

(4) Açık havada yapılan her türlü spor, kültür, sanat ve eğlence faaliyetlerinin yapıldığı yerler ile bunların seyir yerlerinde tütün ürünleri kullanılamaz. Ancak bu tesislerde, tütün ürünlerinin tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulabilir.

(5) Bu Kanunun tütün ürünleri tüketilmesine tahsis edilen kapalı alanlarının koku ve duman geçişini önleyecek şekilde tecrit edilmesi ve havalandırma tertibatı ile donatılması gerekir.

(6) Bu Kanunun uygulanmasında “tütün ürünü” ibaresi;tüttürme, emme, çiğneme ya da buruna çekerek kullanılmak üzere üretilmiş, hammadde olarak tamamen veya kısmen tütün yaprağından imal edilmiş maddeyi ifade eder. (Ek cümle: 24/5/2013-6487/26 md.) Tütün içermeyen ancak tütün mamulünü taklit eder tarzda kullanılan her türlü nargile ve sigara, tütün ürünü kabul edilir.

        Kanunu, hepimiz hatırladık.

        İçenler, içmeyenler, işletmeciler, görevliler ve benzerleri; Kanundaki yazılı olan yasak yalan olmasın ve sulandırmayalım.

        Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa