Yeni Gazetem
Bugünkü Haberler
Yeni Gazetem

YARIN 10 KASIM

Sevgili atam! Sen aramızdan ayrıldın ayrılalı, sana sövenler, hakaret edenler, senin yaptıklarını yok etmek için uğraşanlar, hatta ölüm gününü bayram kutlaması gibi gösterip; “sehven yazılmış.” Diye aklımızla alay edenler,  hala amaçlarına ulaşamadılar. Seni, senin dava arkadaşlarını aşağılayarak pirim yaptıklarını sananlar senin kazandırdıklarını, biriktirdiklerini, ürettiklerini tüketiyorlar. Nam körlük ediyorlar. Gözlerine dizlerine dursun. Hatalarını, yanlışlarını bir gün anlayacaklarını umanlar, bütün olup bitenlere sesiz kalanlar vaziyetin gittikçe kötüye doğru gittiğini bir gün anlarlar mı bilinmez.

Senin resimlerini duvarlardan indirebilirler. Heykellerini parçalayarak kinlerini nefretlerini cümle aleme gösterebilirler. Seni kalbimizden de silemezler ya. 10 Kasım 1938’de sen dolma bahçe sarayında yaşama gözlerini yumdun yummasına da; onlar senin ölümsüz olduğunu, nesilden nesile daha da güçlendiğini çok iyi biliyorlar. O yüzden sana karşı her fırsatta içlerindeki kini kusuyorlar. Yaptıklarını, çizdiğin yolu seni ve senin fikirlerini çekinmiyorlar. Bu ülkenin yurttaşları Toros dağlarında tüten bir yörük çadırının bacası varsa, düşmanın asla galip gelemeyeceğini senin ağzından duyduklarından beri sizlere duğa edip; gerektiğinde çekinmeden ülke için canlarını vermeye hazırlar.

Şimdi aramızda olsaydın: “Ben size ne kötülük etimde bana ve eserlerime saldırıyorsunuz. Hanlarım mı var? Hamamlarım mı var? İsviçre bankalarında hesaplarım mı var? Milletten aldığımı yine milletime vermedim mi?” deseniz inanın  çoğunun yüzü bile kızarmaz. Sen rahat uyu atam. Silah arkadaşların da rahat uyusunlar. Kıymetinizi bilmeyenlerin sayısı bilenleri hiç bir zaman geçemeyecek.

Yarın 10 Kasım. Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümü. Yine sirenler, törenler, tuturaklı konuşmalar falan. İnanarak ve sana güvenerek asla senin ilkelerinden taviz vermeyenler ile takiye yapanları birbirinden ayırarak samimiyetle senin ölüm yıl dönümünde seni anacağımızı bil.  Şairin dediği gibi: “Davullar dövende biz seni hatırlarız. Binip trene gezende biz seni hatırlarız. Halkçıyım dedin ta halk içinde. Sana borçluyuz atam en derinden.” Yüreğimizde ilelebet yaşayacaksın. Senin sevgin her şeyin üstünde. Ölüm yıl dönümünde seni, silah arkadaşlarını bir kez daha şükranla, minnetle anıyorum. Ruhun şad olsun. Saygılarımla.

 


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa