Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

MESLEKİ TECRÜBESİ İLE BÜYÜLEDİ!

Burhaniye’nin kırsal Şahinler mahallesinde 4 nesildir Zeytinyağı üretimi yapan Kargalı Fikret Özdemir (85), hem mesleki tecrübesi hem de misafirperverliği ile ilgi odağı oldu.

Burhaniye’nin kırsal Şahinler mahallesinde

Burhaniye Belediye Başkan vekili Tarık Erdil ve belediye meclis üyesi Hasan Küçükdereli fabrikada 85 yaşındaki Fikret Özdemir’i ziyaret etti. Sevecenliği ile köylülerin sevgisini kazanan Fikret Özdemir, zeytinyağı üretiminde de tarihi tecrübeye sahip. 1961 yılında dedesinden devraldığı fabrikayı şimdilerde çocukları işletiyor. Askerlik dönüşünde 1961 yılında dedesinden devir aldığını söyleyen Zeytinyağı işletmecisi Fikret Özdemir, “ 4 kuşak olarak fabrikamızı işletiyoruz. 1961 yılından bu güne kadar eski bir pres vardı. Yunan presi onu değiştirdik ve yukarıya aldık. Bu presler ile 2 bin yılına kadar devam ettik. Şimdilerde ise yeni makinaların çıkması ile el değmeden yağ üretiyoruz. Zeytinyağı konusunda iyi bir tecrübeye sahip olduğumu düşünüyorum. Randımanı olsun, yağın asidi olsun gördüğümde kararını veririm. Bize bağlı olarak 10-12 tane köyümüz var. Yıllardan beri herkesle dosttuz. O zamanlar fabrikaya gelen zeytinin kimin olduğunu bilirdim o zaman numara vermek yoktu. Şimdi artık gelen her kasa zeytine numara veriyoruz. İçerideki yağın kimin olduğunu hiç bakmadan bilirdik. 2 oğlum var. Benden daha iyi duruma geldiler. Ben fabrikaya her gün geliyorum. Ama sadece dostlarımızı görmek için” dedi.

“ALLAH FİKRET AMCAYA UZUN ÖMÜRLER VERSİN”

Burhaniye Belediyesi başkan vekili Tarık Erdil ise, “Kargalı Fikret amca benim baba dostum. Fikret amca artık çok az kalmış gelenek ve göreneklerimizi yaşatan insanların başında geliyor. Fikret amca gönlü bol bir amcamız. Fabrikaya gelen kim olursa olsun çayını, tatlısını vermeden göndermez. Fikret amca Burhaniye’de yaşayan en eski zeytinyağı işletmecisi. Şu anda bu zeytinyağı işletmeciliği babadan oğula geçiyor. Artık her şey modernize olmuş durumda. Allah Fikret amcaya uzun ömürler versin” dedi. Serpil ÇAKIRÇAVUŞ