Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ÖZGÜL, DÜNYA İKİNCİSİ OLDU

Ercan Kıvrak İlkokulu öğrencisi Özüm Özgül, Bursa’da düzenlenen 4. Alpagut Turan Dövüş Sanatları Dünya Şampiyonası’nda dünya 2’ncisi oldu.

Ercan Kıvrak İlkokulu öğrencisi

Dünya Alpagut Federasyonu ve Türkiye Alpagut Federasyonu tarafından Bursa’da 4. Alpagut Turan Dövüş Sanatları Dünya Şampiyonası düzenlendi. 23 ülkeden 360 sporcunun katıldığı şampiyonada Türkiye takımı birinci, Irak takımı ikinci ve Azerbaycan takımı üçüncü oldu. Bursa Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi’nde düzenlenen 4. Alpagut Turan Dövüş Sanatları Dünya Şampiyonası’nda zorlu bir mücadele yaşandı. Balıkesir’den şampiyonaya katılan Ercan Kıvrak İlkokulu 4\G sınıfı öğrencisi Özüm Özgül, Aycha disiplininde dünya 2’ncisi oldu. Balıkesir’i ve okulunu gururlandıran Özgül, sonuçtan mutluluk duyduğunu belirtti.

ALPAGUT NEDİR?

Alpagut adının anlamı: Turan coğrafyasında yaşayan, Türk halklarının ortak kültürel dünya görüşünü temsil ve tebliğ eden, aynı zamanda millî savaş geleneklerini geliştiren, özellikle eski Türklerin savaş kültürünü, modern savaş sanatı üzerinde kavramlaştıran, derin felsefi ideolojik anlamı olan ve gizemli kalan millî savaş kültürünün küresel kültüre çıkışını oluşturan bir spor türüdür. Alpagut Dövüş Sanatı, Türk savaş sanatları üzere araştırmacı, uluslararası derece spor ustası Kutsan Vasif Namazov tarafından, Türk halklarının eski savaş sanatlarından alınan ve modern savaş sanatları ile harmanlayarak kurulmuştur. Hasan AKAR