Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Farkındalık gününde antibiyotik uyarısı: “Gereksiz kullanım antibiyotiklerin etkinliğini azaltıyor”

AVRUPA ANTİBİYOTİK FARKINDALIK GÜNÜ’NDE DOĞRU ANTİBİYOTİK KULLANIMI İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLER VEREN İL SAĞLIK MÜDÜRÜ DR. HÜSEYİN SARIKAYA, “ ANTİBİYOTİK DİRENCİNİN KONTROLÜ İÇİN, TOPLUMUN VE SİYASİ YETKİLİLERİN İÇİNDE YER ALDIĞI ÇOK YÖNLÜ STRATEJİLER İZLEMEK GEREKLİDİR” DEDİ.

AVRUPA ANTİBİYOTİK FARKINDALIK GÜNÜ’NDE

Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü sebebiyle açıklamalarda bulunan Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, gereksiz kullanımların antibiyotiklerin etkinliğini azalttığını söyledi.

Her yıl 18 Kasım’da kutlanan ‘Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü’ çerçevesinde açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Dr. Sarıkaya, antibiyotiğin doğru tüketilmesi ile ilgili tavsiyelerde bulundu. Antibiyotik direncinin toplum sağlığını tehdit eden en önemli unsurlardan biri olduğunu belirten Sarıkaya, antibiyotik direnci ile antibiyotik tüketimi arasındaki doğrusal ilişki sebebiyle antibiyotiklerin etkinliğinin korunmasındaki sorumluluklar ile ilgili uyarılarda bulundu.

“Antibiyotik direnci, toplum sağlığını tehdit eden en önemli unsurlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır” ifadelerine yer veren Sarıkaya, “Bu problemin kontrolü için, toplumun ve siyasi yetkililerin içinde yer aldığı çok yönlü stratejiler izlemek gereklidir. Bu stratejiler arasında en önemlileri; dirençli patojenlerin prevalansının izlenmesi, toplumdaki antibiyotik tüketiminin tespiti ve gereksiz tüketimin azaltılması, el yıkama ve enfeksiyon kontrol önlemlerine uyulması şeklinde sıralanabilir. Günümüzde yeni antibiyotiklerin geliştirilmesi için yatırımların giderek azalması nedeniyle, elimizdekilerin etkinliğinin korunması son derece önemlidir. Antibiyotik direnci ile antibiyotik tüketimi arasındaki doğrusal ilişki sebebiyle hem topluma hem de reçete yazan hekimlere yönelik antibiyotiklerin etkinliğinin korunmasındaki sorumlulukların hatırlatıldığı, gereksiz kullanımın kişisel ve toplumsal zararlarını vurgulayan eğitim programları da temel stratejiler arasındadır” dedi.

Antibiyotiğin doğru kullanımı ile ilgili bilgi veren Dr. Sarıkaya, “Antibiyotik kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Antibiyotikleri doktorunuzun söylediği miktar ve sürelerde kullanınız. Antibiyotiklerin yanlış kullanımından kaçınınız. Antibiyotikler soğuk algınlığı, nezle ve gripte işe yaramaz. Grip, domuz gribi gibi viral hastalıkları iyileştirmez, başkasına bulaşmasına engel olmaz. Antibiyotiklerin ishal gibi yan etkileri olabilir. Antibiyotikleri mutlaka doktorunuzun önerdiği miktarda ve saatlerde kullanınız. Kendinizi iyi hissetseniz bile tedaviniz tamamlanmadan antibiyotiği kesmeyiniz. Tedavi bittiğinde kalan antibiyotikleri saklamayınız. Başkası için yazılmış antibiyotiği asla kullanmayınız. Yararı olmayacağı gibi zarar görebilirsiniz. Hastalık sırasında ellerinizi ve çocuklarınızın ellerini sık sık yıkayınız” diye konuştu.İHA